10 sposobów na pozbycie się kretów z ogrodu


Krety są jednym z najczęstszych szkodników, z którymi muszą sobie radzić ogrodnicy. Krety to ssaki żyjące w podziemnych tunelach, które kopią swoimi silnymi przednimi nogami. Mają słaby wzrok i polegają na węchu, aby znaleźć pożywienie. Krety zjadają dżdżownice i owady żyjące pod ziemią. Wiele osób jest zaniepokojonych obecnością kretów w ich ogrodzie. Prawda jest taka, że krety nie są niebezpieczne dla ludzi, ale mogą powodować uszkodzenia gleby i działek warzywnych. Dieta kreta składa się głównie z dżdżownic, owadów i innych bezkręgowców żyjących pod ziemią, takich jak pająki i stonogi. Krety zjadają również niektóre materiały roślinne, takie jak korzenie lub bulwy, z podziemnych roślin rosnących na głębokości. Ponieważ krety mają działanie destrukcyjne dla Twojego ogrodu, możesz podjąć kroki, aby się ich pozbyć, zanim będą miały szansę spowodować duże szkody.

Przekopując się przez Twoje podwórko, krety prawdopodobnie próbują zrobić sobie ładny dom, co może być frustrujące. Jeśli masz trawnik pełen kretowisk, może się wydawać, że nic nie możesz na to poradzić. Ale to nieprawda! Istnieje wiele sposobów pozbycia się kretów i trzymania ich z dala od ogrodu. Musisz tylko chcieć włożyć w to pracę – i może wydać trochę pieniędzy. Ale warto, jeśli nie chcesz mieć do czynienia z kretami dostającymi się do twojego ogrodu i rujnujących twoje plony gdzie mógłbyś mieć piękne kwiaty lub rośliny. W tym artykule przedstawimy wam kilka sposobów jak odstraszyć kreta , domowe sposoby na kreta. 

Dlaczego kret wychodzi na powierzchnię i czy w ogóle to robi?

Krety są samotnymi stworzeniami i łączą się tylko po to, by się kopulować. Samica rodzi co roku jeden miot 4-6 młodych. Młode krety pozostają w norze przez około 3 tygodnie, zanim wyruszą na własną rękę. Powodem, dla którego krety wychodzą na powierzchnię, jest to, że szukają pożywienia lub próbują uciec przed drapieżnikami. Krety żyją w podziemnych tunelach, gdzie jest ciemno i wilgotno. Muszą wyjść na powierzchnię, aby oddychać i polować na jedzenie. Krety używają nosów, aby znaleźć drogę. Kretowiska tworzą podnosząc ziemię nosem, a następnie odpychając ją przednimi pazurami. Krety kopią tunele w ziemi w poszukiwaniu pożywienia. Zjadają dżdżownice, które żyją pod ziemią i są obfite na większości trawników. Kiedy dżdżownica przebija się przez ziemię, wpada do funelu. Kret wykorzystuje zmysł węchu i słuchu do wykrywania wibracji w ziemi, dzięki czemu wykrywa jedzenie wpadające do jego nory. To smaczny posiłek, więc tunele kretów to idealne pułapki na owady. Oznacza to, że krety rzadko muszą wydostać się na powierzchnię – mają pod ziemią mnóstwo pożywienia. Kopią również tunele pod trawnikami i ogrodami, które powodują uszkodzenia tych obszarów i sprawiają, że wyglądają brzydko. Krety są zwykle najbardziej aktywne późną zimą i wczesną wiosną. Są również aktywne przez cały rok, choć najbardziej aktywne są wcześnie rano i wieczorem – kiedy temperatury nad ziemią są najzimniejsze.

Czego nie lubią krety?

 • Światła – Krety prowadzą nocny tryb życia i spędzają dni śpiąc pod ziemią. Kopią tunele i komory pod ziemią, w których śpią w ciągu dnia, a nocą wychodzą na polowanie. Mogą tworzyć tunele pod chodnikami lub podjazdami oraz do ogrodów, powodując uszkodzenia trawników i roślin. Kopią również nory pod ogrodzeniami, które umożliwiają innym zwierzętom, takim jak lisy, łatwy dostęp do ogrodu.
 • Głośne dźwięki – Krety nie lubią głośnych dźwięków, ponieważ mogą zranić ich wrażliwe uszy. Głośne dźwięki mogą również odstraszyć ich od twojego podwórka.
 • Fusy z kawy są uważane za jeden z najlepszych domowych środków na krety ogrodowe. Wystarczy położyć trochę fusów na tunelach kretów, a już nie wrócą w to miejsce. Aby skutecznie korzystać z tej metody, musisz wiedzieć, ile fusów użyć, zwłaszcza jeśli używasz jej do celów rolniczych, a nie tylko do odstraszania kretów. Za mało nie przyniesie żadnego efektu; za dużo zaszkodzi twoim roślinom.
 • Krety nienawidzą zapachu smoły – Oznacza to, że możesz użyć niewielkiej ilości smoły, aby stworzyć barierę między ogrodem a kretami. Kret ominie ten obszar i zostawi Twój ogród w spokoju.
 • Nie lubią zapachu czosnku – Możesz użyć całego lub zmiażdżonego czosnku, aby wypędzić je z ogrodu, umieszczając go w kopcu. Możesz także zasadzić cebulki czosnku w swoim ogrodzie, aby krety na stale przeprowadziły się w inne miejsce.

Co przyciąga krety do Twojego ogrodu?

Krety są owadożercami, które zjadają dżdżownice i inne małe bezkręgowce, więc każdy ogród z żyzną glebą z pewnością przyciągnie małe futrzaste stworzenia. Przyciągają je również obszary o wysokiej wilgotności, takie jak źródła i przecieki w rurach lub ściekach, które mogą stanowić łatwe źródło pożywienia i wody.

Jak zlokalizować gniazdo kreta?

Gniazdo kreta jest łatwe do zauważenia, gdy ziemia jest sucha, ponieważ wygląda jak duży kopiec ziemi z małymi dziurami porozrzucanymi dookoła. Jeśli na jednym obszarze znajduje się kilka kopców, możesz to oznaczać aktywną kolonię kretów. Krety przekopują się przez glebę i budują tunele, które zakłócają system korzeniowy pobliskich traw. To niszczy trawę na poziomie powierzchni, pozostawiając martwe punkty.

Jak pozbyć się kretów ? Kilka skutecznych metod

Środki odstraszające krety – Środki odstraszające krety to najskuteczniejszy i najłatwiejszy sposób na pozbycie się kretów. Istnieje kilka naturalnych repelentów, których możesz użyć, aby trzymać krety z dala od swojego podwórza. Oprócz tych dostępnych w sklepach , sami możemy zrobić taki środek. Co działa najlepiej?

 • Olejek miętowy: jest to naturalny środek odstraszający, który brzydko pachnie dla kretów, więc nie zbliżą się do twojego podwórka.
 • Pieprz Cayenne: Ta przyprawa to kolejny naturalny środek odstraszający, który można posypać na podwórku, ale nie zabije kretów. Po prostu odstraszy je od obszaru, w którym go posypałeś.
 • Olej rycynowy: olej rycynowy był używany od wieków jako środek owadobójczy i chwastobójczy, ponieważ zabija owady, takie jak pchły, kleszcze i roztocza, a także rośliny. Po zmieszaniu z wodą i nałożeniu na wejście do tunelu kreta, spowoduje podrażnienie oczu i ust i natychmiast odepchnie ich od Twojej posesji!

Pułapki na krety – Pułapki to kolejny sposób na kontrolowanie kretów na twoim podwórku. Urządzenia te chwytają zwierzę, nie szkodząc mu, dzięki czemu zapewniają humanitarny sposób na usunięcie kretów z podwórka. Jest to sprawdzony sposób na kreta, jeśli nie chcesz zabijać zwierzęcia, a jedynie trzymać go z dala od swojego podwórka lub ogrodu. Umieść pułapki 10-20 cm poniżej poziomu gruntu, ale nie bezpośrednio pod kretowiskami. Ostrożnie otwórz tunel, wytwarzając jak najmniej hałasu i umieść szczelnie w środku szczęki pułapki. Pułapki te nie wymagają żadnej przynęty i powinny być sprawdzane przynajmniej raz dziennie. Pułapki można kupić w większości sklepów ze sprzętem lub w sklepach internetowych.

Soda na krety w ogrodzie – Soda oczyszczona jest powszechnym składnikiem gospodarstwa domowegoa także jest skutecznym środkiem odstraszającym krety, ponieważ ma silny zapach, który podrażnia nos zwierzęcia. Posyp sodą oczyszczoną miejsca, w których zauważyłeś ślady kretów kopiących na Twoim podwórku. Najlepszą porą na zastosowanie sody oczyszczonej jest dzień, kiedy krety są mniej aktywne. 

Ultradźwiękowe odstraszacze – to humanitarny, bezpieczny i skuteczny sposób na odstraszanie kretów z trawnika. Wykorzystują fale dźwiękowe do odpychania kretów od ich nor. Fale dźwiękowe są niesłyszalne dla ludzi, ale bardzo drażnią krety. Krety nienawidzą dźwięków i wibracji o wysokiej częstotliwości, więc opuszczą obszar, jeśli je usłyszą – jest to prosty przyrząd do płoszenia kretów w ogrodzie. Pozwala to przywrócić piękny trawnik bez szkody dla zwierząt i środowiska.

Siatka na krety – Siatka na krety to świetny sposób na zapobieganie przedostawaniu się kretów do ogrodu. Założenie nowego trawnika to idealny czas na zainstalowanie tej prostej i niedrogiej metody, którą łatwo znaleźć w centrach ogrodniczych i w Internecie. Krety nie przebiją się przez siatkę, więc nie będą miały innego wyjścia, jak tylko opuścić twoje podwórko.

Przynęty na krety – Brometalina jest neurotoksyną najczęściej stosowaną w przynętach na krety. Brometalina naśladuje acetylocholinę, substancję chemiczną, która przekazuje sygnały między komórkami nerwowymi. Połknięcie przez krety zaburza ich układ nerwowy i zabija je w ciągu dwóch dni. Zazwyczaj umieszcza się je w aktywnych tunelach lub kopcach, gdzie kret prawdopodobnie je napotka. Przed użyciem przynęt na krety z brometaliną należy pamiętać o tym, że jest to tak samo trujące dla innych dzikich zwierząt. Pamiętaj jednak ,że krety częścią naturalnego świata i powinny być szanowane i traktowane z życzliwością.

Zatrudnij profesjonalistę – Jeśli chcesz pozbyć się kretów na swoim podwórku i nie chcesz zastawiać własnych pułapek lub wszystkie powyżej wymienione sposoby zwiodły, możesz zatrudnić profesjonalistę. Ekspert użyje toksycznych granulek, które, które zabiją kreta. Jest to kosztowna opcja, ale może być tego warta, jeśli nie możesz w żaden inny sposób utrzymać kretów z ogrodu. Nie gwarantuje to jednak ,że za jakiś czas krety się nie pojawią ponownie.

Jak pozbyć się kreta z ogródka w łatwy sposób?

 • Naturalna bariera – Krety nie są fanami żonkili, nagietków i niczego z rodziny allium. Posadź te gatunki na skraju ogrodu, aby stworzyć naturalną barierę, lub posadź je w podwyższonych grządkach, aby chronić ich systemy korzeniowe. 
 • Wykop rów – Aby powstrzymać krety przed kopaniem na twoim podwórku, możesz stworzyć długoterminowe rozwiązanie, kopiąc rów wokół obszaru, który chcesz chronić. Wypełnij wykop kamykami lub wyłóż drucianą siatką lub tkaniną z otworami szerokimi lub mniejszymi. Jest to metoda czasochłonna, ale skuteczna.
 • Utrzymuj swoje podwórko w czystości – Krety rzadziej zagrzebują się na obszarach z wypielęgnowaną trawą i zadbanymi ogrodami. Kosiarka podczas koszenia trawy wytwarza wibracje ,których krety nie lubią wibracji. Tak więc, regularnie kosząc, utrzymasz krety z dala od swojego ogrodu i roślin.
 • Podsusz swój trawnik – Krety cieszą się miękką, wilgotną glebą. Możesz się ich pozbyć, utrzymując suchy trawnik. Większość trawników potrzebuje jeden lekki deszczyk tygodniowo, aby zachować zdrowy wygląd, więc takie podejście nie sprawi, że Twoja przestrzeń na zewnątrz stanie się mniej piękna.
 • Usuń źródło pożywienia kretów – Mleczne zarodniki i inne pożyteczne nicienie są naturalnym drapieżnikiem larw, które kret uwielbia. 
 • Zwierzęta domowe – Pies, którego szczekanie i wycie słychać z daleka, może zniechęcić krety do wejścia na podwórko a także kot ,który jest świetnym drapieżnikiem i tylko czyha aż ofiara wyskoczy na powierzchnie. 

2 najlepsze darmowe sposoby na pozbycie się kreta – Domowy sposób na kreta 

Krety są uciążliwe dla wszystkich ogrodników i architektów krajobrazu. Oto dwa domowe, darmowych i skuteczne sposoby na kreta

 1. Wbicie metalowego słupa w ziemię to jeden ze sposobów na powstrzymanie kreta przed wejściem na twoją posiadłość. Przymocuj małą metalową płytkę do górnej części słupa, a wiatr spowoduje, że płyta będzie stale uderzać w metalowy słup. Krety uważają ten dźwięk za szczególnie nieprzyjemny a to sprawi ,że nie będą chciały się zadomowić akurat u Ciebie. Jest to sprawdzony sposób na kreta.
 2.  Odetnij spód 2-litrowej plastikowej butelki i wyrzuć nakrętkę, a następnie wepchnij otwarty koniec butelki do tunelu tak, aby wystawał ponad poziom gruntu, a korpus butelki nie był zasypany brudem. Kiedy wiatr wieje nad górną częścią tej tuby, wydaje dźwięk, który odstrasza krety.

Jak widać, kontrola kretów na trawniku może wymagać sporego wysiłku, ale z pewnością jest to możliwe, jeśli chcesz poświęcić na to czas i pieniądze. Łatwiej jest zapobiegać problemom niż radzić sobie z nimi, gdy już wystąpią, więc podejmij już teraz kroki, jeśli nie chcesz aby przedostały się do Twojego ogrodu. Po humanitarnym wyeliminowaniu problemu z kretami uszkodzony trawnik można bardzo szybko naprawić. To, czy postrzegasz krety jako przyjaciół, czy wrogów, zależy wyłącznie od Ciebie.