Jak uprawiać azalię doniczkową i japońską w domu? Pielęgnacja, hodowla, sadzenie, rozmnażanie


Wśród piękna natury można znaleźć kwiaty, które zdecydowanie przyciągają uwagę. Reprezentantką roślin o efektownym wyglądzie jest azalia domowa. Określana także różanecznikiem lub rododendronem, skrywa swój urok pod każdą z tych nazw. Potrafi ożywić różne wnętrza, dlatego jest tak chętnie wykorzystywana przy dekorowaniu wielu pomieszczeń. Swą popularność azalia doniczkowa zyskała poprzez harmonijne połączenie uniwersalności z oryginalnością. Osiąga ona niewielką, choć zróżnicowaną wysokość i występuje w wielu barwach, przez co może stanowić ciekawą propozycję roślinnego urozmaicenia wielu pomieszczeń osób o różnych preferencjach.

Azalie doniczkowe – kilka słów wstępu

Obecnie spotykane azalie są mieszańcami, które pochodzą od azalii indyjskiej uprawianej w Chinach i Tajwanie. W ojczyźnie rośnie ona do ponadmetrowej wysokości oraz posiada zdrewniałe pędy i lekko owłosione listki. Roślina ta została sprowadzona do Europy w XIX w. Hodowcy zaczęli wówczas jej krzyżowanie, dzięki czemu uzyskano wiele odmian, które cieszą oko do dziś. Ogólnie rodzaj Rododendron obejmuje około 800 gatunków, jednak mieszańce, które są znane jako azalia domowa pochodzą od gatunku Rododendron simsii. Pod uwagę należy wziąć również fakt, że pielęgnacja azalii zależy od rodziny, do której ona należy. Mowa o wrzosowatych, które preferują, chociażby ten sam rodzaj gleby tzn. świeżą i kwaśną oraz wilgotne miejsca w półcieniu. Azalie charakteryzuje także szeroka gama barw i różnorodności kwiatów. Można spotkać je w kolorze białym, różowym, łososiowym, karminowym lub purpurowym. Występują w różnych natężeniach lub połączeniach. Warto zapoznać się bogactwem rozmaitości azalii, które oferują.

Azalia domowa – jak odpowiednio ją wybrać

Mnogość azalii w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych widoczna jest zwłaszcza wczesną wiosną i zimą przez jej obfite kwiaty. Obserwując poszczególne egzemplarze, warto przyjrzeć się im uważnie, by uniknąć rozczarowania w przyszłości. Roślina nie może być zatem zwiędnięta, ponieważ jej kiepski stan w sklepie może nie poprawić się po przeniesieniu do domu. Oznakami słabości są także osypujące się liście i kwiaty. Liście są świetnymi wskazówkami, dzięki którym widać rzeczywistą kondycję rośliny. Powinny one przyciągać swoją ciemną zielenią i delikatnym połyskiem. Nie powinno być na nich plam lub dowodów świadczących o obecności szkodników. Dobrze jest wybrać azalię, która ma dużo pąków, przez co będzie ona stopniowo pokazywać swoje piękno po zaproszeniu jej do swojego mieszkania.

Jak pielęgnować azalie – miejsce i warunki

Decydując się na zakup azalii, należy przygotować się na spełnienie jej wymagań, by móc cieszyć się w pełni ze zdrowej i rozkwitającej rośliny. Jeszcze przed wyborem konkretnej sztuki w sklepie, warto zastanowić się nad konkretnym miejscem jej usytuowania. W sprzedaży znajdują się azalie niższe, osiągające 25-50 cm oraz pienne, sięgające do 150 cm. Mając świadomość występowania rośliny w takich postaciach, świadomy wybór zapobiegnie późniejszym, niespodziewanym problemom. Następnym krokiem jest zapewnienie azalii odpowiedniego światła i temperatury. Wymaga ona dużo rozproszonego światła, dlatego należy chronić ją przed bezpośrednim słońcem. Toleruje temperaturę od 5 do 30°C, dlatego świetnie odnajdzie się w środowisku pokojowym. Kwitnącą roślinę można ustawić w dowolnym miejscu, byle by zapewnić sprzyjające warunki. Co ciekawe, aby przedłużyć jej kwitnienie, warto przechowywać ją w chłodzie, przez co kwiaty mogą utrzymać się nawet 2-4 tygodnie dłużej. Posiadając już wymarzoną roślinę, należy umieścić ją w kwaśnym podłożu, najlepiej w specjalnej mieszance dla różaneczników o niskim pH. W fazie wzrostu warto także dodatkowo nawozić azalie suplementami bez wapnia. Krok ten nie jest konieczny w okresie kwitnienia. Odnośnie podlewania i zraszania, azalia jest rośliną lubiącą wilgoć. W czasie kwitnienia należy ją obficie podlewać, w zależności od potrzeby nawet 2 razy dziennie. Dodatkowo można delikatnie zraszać w okresie wzrostu, szczególnie w upalne dni. Pielęgnacja azalii doniczkowej nie jest skomplikowanym zajęciem, dlatego śmiało może zagościć w każdym domu.

Azalia w doniczce – przycinanie i inne zabiegi pielęgnacyjne

Warto podkreślić, że zarówno podcinanie, jak i inne zabiegi pielęgnacyjne zapewniają azaliom świetną kondycję i doskonały wygląd. Choć nie jest ona zbyt wrażliwą rośliną, to błędy w pielęgnacji mogą spowodować nie tylko jej bezpośrednie osłabienie. Przykładem jest chloroza spowodowana podlewaniem twardą wodą, czy pojawienie się takich szkodników, jak: przędziorki, mszyce lub mączliki. Dlatego azalia doniczkowa po przekwitnięciu i nacieszeniu oczu swymi efektownymi kwiatostanami, wymaga dodatkowej opieki. Przekwitłe kwiaty muszą zostać usunięte, przynosząc ulgę roślinie. Najłatwiej jest tego dokonać placami, delikatnie wyłamując zbędne elementy. Dodatkowo po okresie kwitnienia należy skrócić wystające pędy lub te, które zbytnio odstają na boki. Przycina się około 1/3 długość pędów, chyba że są one obumarłe, wtedy zaleca się pozbycie się ich w całości. Cięcie powinno zostać dokonane nad uśpionym pączkiem lub pąkiem liściowym. W porównaniu do usuwania zwiędłych kwiatów, pędy trzeba obcinać nożycami, a nie wyłamywać. Wycięcie młodych pędów spowoduje znaczne zagęszczenie korony i nadanie roślinie bardziej okazałego kształtu.

Rozmnażanie azalii doniczkowej – szczepienie i przesadzanie

Chcąc rozmnożyć azalię, żeby zyskać dodatkową sztukę dla siebie lub by obdarować nią inną osobę, należy pobrać sadzonki. Odpowiednią porą do tego zabiegu jest czerwiec lub lipiec, wtedy nie będzie ona ani zbyt zielona, ani zdrewniała. Z pobranej około 5-10 cm sadzonki należy usunąć liście oprócz tych, które otaczają pączek szczytowy. Na chwilę przed posadzeniem należy naciąć dolną część i zanurzyć ją w ukorzeniaczu. Następnie tak przygotowaną roślinę umieszcza się w kwaśnym podłożu, np. torfie na głębokości około 10 cm. Całość otacza się folią i pozostawia w jasnym miejscu. Po tych czynnościach sadzonka powinna ukorzenić się w przeciągu około 8 tygodni. W przypadku zabiegu wykonywanego zimą należy oświetlać sadzonkę sztucznym światłem oraz pilnować by temperatura nie była zbyt niska. W kolejnym sezonie wegetacyjnym roślina jest gotowa do przesadzenia we właściwe podłoże. Można wtedy zaobserwować wyczekane wiosenne oznaki wzrostu azalii. 

Azalia na pniu – alternatywna uprawa

Oprócz tradycyjnej formy hodowania azalii w doniczce można także postawić na nieco bardziej zaskakujące rozwiązanie. Dzięki szczepieniu rośliny, szczególnie azalii indyjskiej, można uzyskać okazy o wysokości od 50 do nawet 100 cm. Wyglądają one jak miniaturki pełnych drzew, przez co stanowią niecodzienny element wystroju wnętrza. Są wdzięcznym elementem do aranżacji, niezależnie od stylu budownictwa. Często są podobne do drzewek bonsai, jednak występują jako większe egzemplarze, które mogą być nawet porośnięte bluszczem. Szczepiąc azalię, można niewątpliwie uzyskać unikalny efekt, a pielęgnując w sposób jak tradycyjne formy tego gatunku, oczekiwać olśniewającego rezultatu przez wiele lat.

Magia w ogrodzie – azalia japońska

Innym gatunkiem, który świetnie radzi sobie szczepienie jest azalia japońska. Kwitnące na różowo drzewko cudownie wypełni przestrzeń w mieszkaniu, ożywiając je swoją barwą. Natomiast osoby, które mają swój własny ogród i miejsce do zagospodarowania, szczególnie powinny zwrócić uwagę na tradycyjną wersję tej odmiany. Azalia japońska to roślina, która posiada nie tylko okazałe kwiaty, ale także świetnie prezentujące się liście. Jesienią zachwycają one swoim zmieniającym się kolorem. Nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, więc oprócz ogrodów może także stanąć na balkonie, dzięki jej mrozoodpornym właściwościom. Oznacza to, że może przezimować na zewnątrz, odpowiednio przygotowana. Podobnie jak inne rododendrony lubi kwaśne podłoże oraz lekko oświetlone stanowisko. Posadzona wiosną i odpowiednio nawożona obficie zakwitnie. Przygotowując azalię na chłodniejsze dni należy okryć ją agrowłókniną. Zima nie oznacza też przerwy w jej podlewaniu. Przycinanie i rozmnażanie następuje analogicznie jak w przypadku azalii domowej. Odpowiednia pielęgnacja pomoże w ochronie przed atakiem takich szkodników, jak: mączlik różanecznikowy, prześwietlik borówkowiec lub opuchlak truskawkowiec. Mimo to należy obserwować wszelkie zmiany zachodzące w roślinie, aby cieszyć się jej pełnym zdrowia wyglądem.

Różne oblicza azalii – najciekawsze odmiany

Podstawą decydującą o wyborze konkretnej azalii jest jej kolor. Szeroki wachlarz barw jest atutem tej rośliny, ponieważ może ona przypaść do gustu wielu osobom. Dla miłośników tradycyjnej bieli świetnie sprawdzi się odmiana Madame De Crooc, która kwitnie zimą około 4 miesięcy od listopada. Jej podobną odmianą o śnieżnym kolorze jest także Paloma. Natomiast reprezentantkami bardziej nasyconego różu są Cocco oraz Terra Nova. Azalie występują także w odcieniach pomarańczy, czerwieni i fioletu. Dame Melanie jest przykładem wielobarwnej wariacji kwiatów. Nie zapominając o azalii japońskiej, warto wspomnieć o jej odmianie Kermesina Rose, która posiada liczne i drobne różowe kwiaty. Ich cechą szczególną są rubinowe paski. Wybierając azalie, można kierować się ich kolorem, wielkością i liczebnością kwiatów. Same liście także prezentują się okazale. Azalie są wdzięczną rośliną uzupełniającą każde mieszkanie, balkon i ogród.

Wskazówki w pigułce – dbanie o azalie

Wybierając azalię do swojego domu lub ogrodu, zaprasza się zarazem bogactwo koloru lub obfitość zachwycających kwiatów. Należy jednak pamiętać, że taki efekt będzie widoczny jedynie przy odpowiedniej pielęgnacji rośliny. Zachowanie najważniejszych wymagań, takich jak: zapewnienie lokalizacji o właściwej temperaturze (najlepiej 10-15°C) i oświetleniu (półcień), regularne podlewanie i przycinanie czy chronienie przed przeciągami. Opieka nad azalią nie jest skomplikowanym zadaniem, jeśli tylko zwraca się uwagę na rzeczy, których nie lubi, choćby spryskiwanie kwiatów czy dotykanie liści palcami. Dbanie o roślinę nie ogranicza się tylko do okresu jej kwitnienia, dlatego należy skierować swoją uwagę na czas po nim, np. pilnować usuwania przekwitłych kwiatów. Dzięki regularności zabiegów azalia będzie odwdzięczać się fenomenalnym wyglądem.

Azalie oferują bogatą gamę efektów wizualnych. Zachwycają kolorem, wielkością i obfitością ukwiecenia. Okres ich kwitnięcia przypada na okres między grudniem a kwietniem, gdzie wśród otaczającego białego śniegu lub szarości z powodu jego braku, otoczenie nie jest przepełnione kolorami. Ich deficyt można zrekompensować obecnością azalii, która ożywi każde wnętrze.