Gryzek psotnik zakamarnik. Jak się ich pozbyć?


Psotnik zakamarnik charakteryzuje się posiadaniem niewielkich rozmiarów. Jest to owad, który z wyglądu przypomina muszkę, jednak w przeciwieństwie do nie nie umie latać. Pojawiające się gryzki w domu to bardzo częsty problem, który nasila się w okresie letnim. Przedstawiamy, po czym można je rozpoznać, a także jakie są skuteczne sposoby na gryzki psotniki. 

Co to jest gryzek?

Gryzek zamiennie bywa określany jako psotnik zakamarnik. Zaliczany jest do rzędu owadów. Do tej pory udało się wyodrębnić aż ponad 4 tysiące różnych gatunków, z czego w Polsce spotykanych jest to 100 gatunków. 

Długość życia gryzków wynosi ok. 6 miesięcy. Przy sprzyjających warunkach mogą nawet dożyć roku. W przypadku gryzków, które mieszkają w domostwach ludzki, dostrzegalna jest możliwość kilkukrotnego składania jaj w sezonie. Przy czym, samica potrafi złożyć jednorazowo od 100 do 200 jaj, dlatego nie można zwlekać z ich zwalczaniem. 

Gryzki – jak wyglądają?

Owad psotnik zakamarnik posiada długość ciała, która nie przekracza 1 cm. Posiadany korpus jest wydłużony o lekko zaokrąglonym kształcie. Charakterystyczna jest powiększona głowa i długie czułki. W zależności od gatunku, gryzek może mieć bladoszary, żółtobiały lub ciemnobrązowy kolor. 

Dominująca ilość gatunków posiada skrzydła, które ułożone są wzdłuż ciała. Nie służą one do poruszania. Gryzki bardzo sprawnie poruszają się na swoich rozwiniętych odnóżach. Gryzki wizualnie przypominają wszoły lub wszy, choć najbardziej spokrewnione są z termitami. 

Gryzki w domu

Gryzki, które zaliczane są do rodziny Trogidae, najczęściej można spotkać w domach i mieszkaniach. Pojawiające się mikroskopijne robaczki na ścianach to często gryzki. Ponadto preferują występowanie w spiżarkach i miejscach przechowywania żywności. Równolegle łatwo można je wytropić w wilgotnych zakamarkach. 

Gryzki są traktowane jako szkodniki magazynowe, biblioteczne i muzealne. Bardzo chętnie zjadają klej spod tapety, a także celulozę, która występuje w książkach. Należy także pamiętać, że gryzaki robaki zwabiają do mieszkania inne, szkodliwe insekty, dla których są pożywieniem. Wówczas proces zwalczania należy rozszerzyć o inne insekty, co potęguje trudność. 

Czy gryzki są groźne dla człowieka?

Gryzki przedstawione na fotografiach nie wyglądają najmilej, dodatkowo w oczy rzuca się aparat gębowy. Zatem czy gryzki gryzą ludzi? Na szczęście, nie są one ludzki pasożytami. Obecność gryzków bezpośrednio nie odnosi się do zagrożenia dla ludzi i rzadko odpowiadają za przenoszenie jakichkolwiek chorób. Za to stanowią zagrożenie związane z przenoszeniem alergenów. Gryzki są jednym z powodów rozwoju astmy atopowej (astmy alergicznej). Objawy tej choroby to m.in. uporczywy kaszel, zatkany nos i świąd. Długotrwałe oddziaływanie alergenów na organizm może doprowadzić do astmy oskrzelowej, która jest przewlekłym stanem zapalnym i podrażnia drogi oddechowe. 

Namnażające się gryzki są już jednak sporym problemem, ponieważ odpowiadają za zanieczyszczenie żywności, przede wszystkim są to nasiona zbóż, ryżu, a także mąki. Równolegle przenoszą zarodniki grzybów. W konsekwencji nie warto zbyt długo zastanawiać się skąd te robaki w ryżu czy są szkodliwe. Zalecamy wyrzucenie takiej żywności, ponieważ mogą się one przenieść na inne artykuły spożywcze. 

Gryzki jak się pozbyć? 

Ze względu na możliwość kilkukrotnego składania wielu jaj, gryzki namnażają się w bardzo szybkim tempie. Zaobserwowanie kilku osobników w mieszkaniu w większości przypadków świadczy o ich liczniejszej obecności. Jednocześnie, często zwiastują rozwój pleśni lub grzybów w mieszkaniu, ponieważ wybierają wilgotniejsze miejsca. 

Gryzki bardzo rzadko pojawiają się w czystych i zadbanych miejscach. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zadbać o zlikwidowanie jakichkolwiek źródeł wilgoci. Kluczowe jest posiadanie szybkiej reakcji na występowanie nieszczelności w instalacji wodnej, a także posiadanie nawyku regularnego wietrzenia pomieszczeń. Gryzaki robaki żerują na kurzu, dlatego warto systematycznie go ścierać. Rekomendowane jest również usuwanie szczelin, które występują na powierzchni podłóg i ścian. 

W tym miejscu często pojawia się pytanie: gryzek jak się pozbyć? Otóż często występują w miejscach trudno dostępnych. Szczególnie upatrują wszelakie szczeliny. Mechaniczne próby ich pokonania często kończą się niepowodzeniem, ponieważ bardzo szybko się poruszają. W rzeczywistości bardzo ciężko jest zapobiec ich obecności, jednak po zauważeniu choć jednego osobnika należy reagować bardzo sprawnie, bez żadnej zwłoki. 

Jakie są domowe sposoby na gryzki?

Wśród domowych sposobów na gryzki należy przede wszystkim spróbować zastosowania preparatu złożonego z octu, soku z cytryny lub grejpfruta i sody oczyszczonej. Mieszkanka tych składników powinna być stosowana do mycia blatów, półek, podłóg. Za pomocą zraszacza można nią spryskać wszelkie szpary, które są niemożliwe do zlikwidowania. Działające na psotnik zakamarnik domowe sposoby pozwalają na zniszczenie ich żerowisk, a dodatkowo umożliwiają oczyszczenie i zdezynfekowanie powierzchni. Ten preparat może być wykorzystywany także w przypadku innych insektów. Posypywanie sodą oczyszczona na pluskwy jest środkiem umożliwiającym ich odstraszenie. 

Z reguły taki domowy preparat na gryzki jest skuteczny, jednak głównym problemem jest ich szybkie tempo namnażania. Stąd chemiczny preparat na gryzki jest o wiele bardziej efektywny i o wiele szybciej unieszkodliwi niechcianych gości. Oczywiście, warto zastosować je w pierwszej linii obrony, kiedy dostrzeżemy tych nieproszonych gości w domu. W następnym kroku dobrze sprawdzi się chemiczny preparat. 

Środki do zwalczania gryzków 

Stworzenie i zarejestrowanie środka dedykowanego do walki z psotnikami jest bardzo drogie, dlatego nie są one dostępne w sprzedaży. W rezultacie stosowane są uniwersalne preparaty do zwalczania owadów i przynoszą oczekiwane rezultaty. Gryzek psotnik zakamarnik zazwyczaj nie jest prezentowany lub wymieniany na etykiecie danego środka. Producenci wolą zarejestrować insektycydy, które także sprawdzają się w eliminowaniu gryzków. Preparaty insektobójcze należy stosować w miejscach, gdzie były dostrzegalne gryzki. 

Psotnik zakamarnik – jak wytępić go z domu?

Działania profilaktyczne zapobiegające występowaniu gryzków w domu nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty i pomimo najszczerszych starań te owady mogą powtórnie pojawić się w domu.Kluczowe jest, aby regularnie dbać o czystość w domu. Przede wszystkim należy skrupulatnie usuwać kurz i czyścić tapicerki oraz dywany. Warto zadbać o szczelność instalacji wodnych i regularnie wylewać zalegającą wodę. Kuchnię i łazienkę należy regularnie i dość długo wietrzyć. Zalecamy, aby produkty sypkie przechowywać w szczelnie zamykanych pojemnikach, aby zakamarnik pulsorz nie posiadał do nich dostępu. Jednocześnie książki powinny być przechowywane w szklanych gablotach. Jeżeli nie ma takiej możliwości to należy je regularnie odkurzać i nie dopuszczać do nagromadzania kurzu na ich powierzchni. 

Pierwsze kroki powinny zostać podjęte już w momencie, gdy dostrzeżemy pierwszego osobnika. Jeżeli aktualnie nie możemy skorzystać z profesjonalnych środków owadobójczych, to warto zastosować wyżej opisaną miksturę z substancji, które często znajdują się w domu. Następnie w zależności od możliwości, za jej pomocą należy przetrzeć wszystkie blaty i półki, a także spryskać zakamarki i wilgotne miejsca.

Zalecamy, aby zastosować preparaty chemiczne, aby skutecznie rozprawić się z gryzkami, a przede wszystkim zlikwidować zniesione jaja. Preparaty powinny być zastosowane w miejscach, gdzie są stworzone najlepsze warunki dla bytowania tych owadów (zakamarki, szczeliny). Dobrym posunięciem jest zakup specjalnej płytki, która służy do zlikwidowania gryzków. Wówczas, jeżeli po zastosowaniu środków na płytce pojawią się gryzki, to będzie to znak o konieczności powtórzenia działań. 

Nie zawsze można samodzielnie wytępić wszystkie gryzki. Owad psotnik zakamarnik może się skutecznie zakamuflować i przeżyć bez pożywienia przez nawet dwa miesiące. Jeżeli w walce z nimi poczujemy bezsilność, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej usługi dezynsekcji dokonywanej przez osoby z doświadczeniem. Z reguły posiadają oni dostęp do skuteczniejszych i bardziej agresywnych środków, na które należy posiadać specjalne uprawnienia. Do walki z gryzkami polecane jest zamgławianie ULV, czyli zastosowanie zimnej pary. W połączeniu ze środkiem do dezynsekcji, powstaje chemiczna mgiełka, która dociera w najtrudniejsze i najmniejsze zakamarki. Wtedy te mikroskopijne robaczki w domu występujące są podtruwane i nie mają możliwości dalszego bytowania. Na zakończenie, polecane jest przeprowadzenie zabiegu ozonowania, który niweluje wszystkie mikroorganizmy posiadające szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i przyciągające inne, groźne insekty do naszego domu. 

Wbrew pozorom cena za taką usługę nie jest szczególnie wygórowana i może się to nawet okazać tańsze niż podsumowanie poświęconego czasu i pieniędzy wydanych na preparaty chemiczne. Jednocześnie podczas wyboru specjalisty należy dopytać o posiadane uprawnienia, aby usługę świadczyła osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, która doskonale wie jak i kiedy stosować dane środki chemiczne. 

FAQ

Czy gryzek psotnik gryzie ludzi?

Gryzki posiadają bardzo dobrze rozwinięty aparat gębowy, jednak nie wykorzystują go do gryzienia ludzi. Żywią się porostami, glonami, grzybami, szczątkami organicznymi. 

Ile żyje gryzek?

Gryzek w odpowiednich warunkach może przeżyć nawet rok czasu, choć zazwyczaj jest to krótszy okres. Równolegle posiada zdolność do przeżycia bez pokarmu przez ok. 2 miesiące. 

Jak wytępić gryzki?

Gryzki wykazują wrażliwość na domowe preparaty złożone z sody, octu i soku z cytryny, jednak warto zastosować także środek insektobójczy jako oprysk w miejscach, gdzie zostały zauważone. 

Skąd się biorą gryzki?

Gryzki występują w wilgotnych i ciepłych miejscach. Wykorzystują pleśń jako pokarm. Często można przynieść je do domu wraz z sypkimi produktami.  

Źródło obrazka wikipedia, autor: Tomkpunkt