Jak pozbyć się myszy z domu? Najskuteczniejsze sposoby.


Mysz jest gryzoniem, który występuje wszędzie tam, gdzie człowiek. Jej obecność została zauważona i potwierdzona nawet na Antarktydzie, w miejscach gdzie znajdują się stacje badawcze. Te małe, sprytne zwierzęta są w stanie zaadaptować się praktycznie do każdych warunków. Dlaczego tak chętnie zamieszkują nasze domy? A także co zrobić, aby pozbyć się nieproszonych gości? Tego dowiesz się z artykułu, który właśnie czytasz. 

Spis treści, czyli o czym przeczytasz: 

  • Kilka ciekawych faktów na temat mysz. 
  • Jak długo żyje mysz? 
  • Jak szybko rozmnażają się myszy? 
  • Czy myszy są niebezpieczne? 
  • Jakie niebezpieczeństwo stwarzają myszy? 
  • Co jedzą myszy? 
  • Dlaczego myszy wchodzą do domu? 
  • Kiedy myszy wchodzą do domu? 
  • Jak myszy wchodzą do domu? 
  • Czym odstraszyć myszy? 
  • Jakie są domowe sposoby na myszy? 
  • Jakie są przyrządy odstraszające myszy? 

Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule. 

A closeup of a marsh rice rat under the sunlight with a blurry background

Kilka ciekawych faktów na temat mysz. 

Myszy pochodzą najprawdopodobniej już z czasów prehistorycznych. Pierwotnie zamieszkiwały głównie tereny stepowe i półpustynne w Afryce północno-zachodniej, Europie południowo-wschodniej, a nawet w Japonii. Obecnie można je spotkać na każdym kontynencie, a nawet na najmniejszych wyspach, które są zamieszkiwane przez ludzi. To, że są obecne w każdym zakamarku świata, na wielu strefach klimatycznych i geologicznych, czyni je gatunkiem kosmopolitycznym. W Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, części południowej Afryki, Australii i Oceanii, myszy uznawane są za gatunek inwazyjny. 

Myszowate są najliczniejszą na świecie grupą gryzoni. Mają aż 460 gatunków, w 98 rodzajach. To bardzo dużo! W Polsce żyje 8 gatunków, z czego najpopularniejsze to: 

  • myszarka polna,
  • myszarka leśna,
  • myszarka zaroślowa, 
  • badylarka pospolita,
  • mysz domowa. 

Jak długo żyje mysz? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to musisz wiedzieć, że odpowiedź nie jest jednoznaczna. Gryzonie te, w środowisku naturalnym, są narażone na wiele niebezpieczeństw takich jak, na przykład, drapieżniki. Przyjmuje się, że mysz na wolności żyje około 5, może 6 miesięcy. W laboratorium natomiast, myszy potrafiły dożyć nawet do dwóch lat, jednak najczęściej jest to około 1,5 roku. 

Jak szybko rozmnażają się myszy? Co ciekawe, mimo krótkiego życia, myszy są zwierzętami, które bardzo szybko i licznie się rozmnażają. Samica myszy jest dojrzała płciowo mając zaledwie 2 miesiące. W trakcie roku potrafi być w ciąży od 5 do nawet 10 razy. Ciąża trawa zazwyczaj 21 lub 23 dni i potrafi dać od 4 do 9 młodych co rocznie daje nawet 90 nowych mysz. Zatem jeśli zauważyłeś, że mysz pojawiła się w Twoim domu, niemal pewne jest, że jest ich więcej, a jeśli nie, to na pewno wkrótce będzie. 

Czy myszy są niebezpieczne dla ludzi? Jakie niebezpieczeństwo stwarzają? Wiele osób panicznie boi się myszy. Ciężko stwierdzić czy jest to uzasadnione, ponieważ są to małe stworzenia i raczej nie słyszy się, aby robiły człowiekowi krzywdę. Oczywiście mysz, jeśli poczuje się zagrożona, może ugryźć. Co więcej, są to bolesne ugryzienia. Jednak nie zdarzają się zbyt często. Myszy raczej unikają bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Pewne jest jednak, że myszy sprawiają zagrożenie pośrednie, ponieważ są roznosicielami wielu chorób. Najbardziej popularne to salmonelloza i wścieklizna. Ponadto te gryzonie przenoszą na sobie bakterie i pasożyty i często zdarza się, że pozostawiają je na żywności, a wtedy już tylko krok od zarażenia się. 

Poza chorobami trzeba zaznaczyć, że myszy to straszne niszczycielki. Są w stanie pogryźć wszystko co stanie im na drodze. Z pogryzionych elementów często lubią budować sobie swoje gniazda, więc jeśli zobaczysz takie w swoim domu, garażu czy piwnicy, możesz być niemal pewien, że w Twoich progach pojawił się nieproszony gość. 

Dodatkowo, często po pojawieniu się w domu myszy, zaczyna być wyczuwalny przykry zapach spowodowany mysimi odchodami. To kolejne utrapienie. Odchody są często pierwszą oznaką tego, że mamy w domu nowego współlokatora. 

Co jedzą myszy? Przyjęło się, że myszy jedzą ser, ponieważ zostało nam to wpojone w bajkach. Myszka skubiąca żółty serek to chyba obraz z dzieciństwa, który każdy widział chociaż raz, głównie w wieczorynkach. Nie do końca jest to kłamstwem, bo mysz zje ser, jednak ten nie jest najbardziej pożądanym przez myszy pokarmem. Najbardziej lubią zboża i korzenie, ale także owady, które są tłuste i zaspokajają mysie potrzeby pokarmowe. 

Myszy w domu – dlaczego, kiedy i jak wchodzą do domu. 

Myszy żerują całym rokiem, ale to okres jesienno-zimowy jest czasem, kiedy myszy starają się znaleźć schronienie wśród ludzi. Uwielbiają piwnice, strychy czy garaże, a najbardziej magazyny, na przykład, ze zbożem. Dają im schronienie, ale także zapewniają wystarczające ilości pożywienia. Świetnie czują się także w oborach, stajaniach i stodołach, gdzie mogą „podkradać” pożywienie od trzody chlewnej czy bydła. W domach najchętniej wybierają miejsca, w których przechowujemy żywność, dlatego warto od czasu do czasu zajrzeć w głębsze zakamarki szafek, aby sprawdzić czy ktoś się tam nie zadomowił.

Mogłoby się wydawać, że myszy wchodzą do zabudowań, gdy poczują, że wieczory i noce stają się chłodniejsze, jednak dla nich bardziej istotne jest to, że dzień staje się coraz krótszy. To dla mysz zwiastun zbliżającej się zimy. Także zebrane plony z pól skutkują tym, że myszy przemieszczają się w poszukiwaniu jedzenia i trafiają do naszych domów i gospodarstw. 

Myszy są bardzo sprytnymi zwierzętami. Potrafią przedostać się do domu niezauważone. Wystarczy zostawić uchylone okno czy drzwi, a mysz świetnie wykorzysta okazję, jeśli znajdzie się w pobliżu. Jednak poradzi sobie również zdana sama na siebie. Bez problemu jest w stanie wgryźć się w elewację i styropian, a także znaleźć sobie szparę pod dachem, przez którą przedostanie się do wnętrza. Gdy lato ma się ku końcowi, warto zrobić przegląd obejścia i sprawdzić czy nie ma żadnych dziur, szpar i szczelin, a jeśli się takie trafią, zalepić je. Najlepiej sprawdzi się do tego gips. 

Jeśli mieszkasz w bloku lub kamienicy na większej wysokości, może wydawać Ci się, że ten problem nie dotyczy Ciebie i Twojego domu. Nic bardziej mylnego. Otóż myszy świetnie radzą sobie we wspinaczce. Potrafią, bez większego problemu, wspiąć się po ścianie nawet na wysokie piętra. 

Czym odstraszyć myszy? – naturalne, domowe sposoby. 

U niektórych problem z myszami jest nagminny, zdarza się bardzo często i jest uciążliwy. W takim wypadku, warto zastanowić się nad strażnikiem. Oczywiście mowa tutaj o kocie. Koty, tak zwane „dachowce”, są bardzo łowne i mogą pomóc pozbyć się problemu z myszami na dobre. Pies również potrafi skutecznie odstraszać myszy. Najlepiej do tego sprawdzają się rasy takie jak: teriery, spaniele lub jamniki. 

Nie każdy może jednak sobie pozwolić na zwierzaka w domu. To zrozumiałe. W takiej sytuacji, można pokusić się o wypróbowanie naturalnych odstraszaczy. Myszy nie lubią wielu zapachów. W miejscach, które mogą wydać się dla mysz atrakcyjne na założenie gniazda, można położyć cytrynę, najlepiej już taką spleśniałą. Super sprawdza się też czosnek, a także suszone rośliny. Na przykład mięta, dziki rumianek, oleander, świeże liście pomidora czy lawenda. Dodatkowo, nie zaszkodzi włożyć do szuflad, szafek i szaf, saszetek i mydełek o zapachu lawendowym. Myszy go szczególnie nie lubią. Dobrze jest też spryskać powierzchnie octem, bowiem ocet działa na myszy bardzo odstraszająco. Podobne działanie ma lakier do włosów. 

Przyrządy odstraszające myszy. 

Jeśli domowe, naturalne sposoby się nie sprawdzą, należy sięgnąć po bardziej sprawdzone sposoby. Dawniej używano łapek na myszy, które miały za zadanie zabić szkodnika poprzez przerwanie rdzenia kręgowego lub zmiażdżenie narządów wewnętrznych. Wyjątkowo okrutny sposób. Innym było rozkładanie trutek, które także sprawiały, że zwierze umierało w męczarniach, dodatkowo zagrażając innym zwierzętom, które mogły taką zatrutą mysz zjeść. Było to również ryzykowne pod kątem małych dzieci, które ciekawe świata, mogłyby taką truciznę połknąć. 

Na szczęście, obecnie mamy bardziej humanitarne sposoby na pozbycie się z domu niechcianych gości w postaci gryzoni – mysz i szczurów.

  • Najlepszą opcją wydają się pułapki na myszy. Nie należy mylić ich z łapkami, o których było wyżej wspomniane. Pułapki te, nazywane również myszołapkami czy żywołapkami, to podłużne przyrządy, które mają na celu złapanie myszy i uniemożliwienie jej ucieczki. Do środka wkładamy jedzenie, najlepiej jakieś mięso lub zboże. Mysz, która wejdzie do środka po znalezione pożywienie, wciśnie zapadnie, która zamknie pułapkę. Dzięki temu będziemy mogli wynieść mysz na zewnątrz, nie robiąc jej krzywdy. Należy brać pod uwagę, że wyniesienie gryzonia na trawę przed domem, poskutkuje tym, że mysz bardzo szybko do nas wróci. Trzeba ją wynieść na wiele większą odległość. Najlepiej około kilometra. Taką łapkę z pewnością kupimy w sklepach ogrodniczych lub przez internet. 
  • ultradźwiękowe odstraszacze na gryzonie – to kolejny nowatorski sposób na walkę z myszami w domu. Elektryczne odstraszacze ultradźwiękowe są bezinwazyjną metodą odstraszania gryzoni. Znaczy to, że dźwięki wydawane przez urządzenie nie są szkodliwie dla gryzoni, zwierząt domowych i ludzi. Najlepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, bowiem fale ultradźwiękowe nie przenikają przez ściany. Na rynku jest już wiele tego typu urządzeń, dlatego przed zakupem warto sprawdzić ich właściwości i dostosować urządzenie pod miejsca w jakich chcemy je używać. 

Jak widać sposobów na myszy w domu jest naprawdę wiele. Niestety chyba nie jesteśmy w stanie zrobić nic, aby im zupełnie zapobiec. Poza regularnym sprawdzaniem stanu elewacji i dachu. Ale nawet najszczelniejsze mury czy dach nie dadzą nam pewności, że mysz w naszym domu nie będzie. Warto pochylić się nad tymi sposobami, które nie sprawiają cierpienia i nie krzywdzą. Dawne łapki na myszy sprawiały, że ta umierała w męczarniach, czasami przez kilka godzin. Jeśli mamy taka możliwość korzystajmy z nowych rozwiązań.