Jak pozbyć się szczurów z domu, piwnicy, ogrodu i gospodarstwa?


Szczury, zaraz obok moli i ciem, należą do szkodników, które najpowszechniej pojawiają się w naszych gospodarstwach domowych. Ich obecność, wiąże się nieodłącznie z ogromnymi szkodami, zarówno jeśli chodzi o pożywienie, jak i meble czy urządzenia, znajdujące się w mieszkaniu. Szczury nie tylko odżywiają się przechowywanymi w spiżarniach czy piwnicach produktami żywnościowymi, ale również przegryzają instalacje elektryczne, rury wodociągowe, a nawet konstrukcje budowlane. Co więcej, zmuszone do ataku, potrafią boleśnie zranić zwierzęta domowe czy małe dzieci. Z tego też powodu, wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się szczurów z mieszkania oraz ogrodu. W dzisiejszym artykule, przedstawimy kilka sposobów, które pomogą w wytępieniu tych niepożądanych gryzoni.

Gniazdo szczura – zadziałaj, zanim będzie za późno

Na samym początku, zanim przejdziemy do kwestii samej w sobie walki ze szkodnikami, omówmy najistotniejszy temat. A mianowicie – w jaki sposób prawidłowo rozpoznać, że szczur bytuje właśnie na naszej posesji? Jest to zadanie prostsze, niż by się mogło wydawać. Wystarczy znaleźć gniazdo szczura, w którym gryzoń ukrywa się, zapewniając bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i swojemu potomstwu.

Jak wyglądają szczurze gniazda?

Szczury budują schronienia, wykorzystując do tego znalezione skrawki papieru, zniszczone kartonowe pudełka czy stare tkaniny tekstylne.

Tunele w ziemi oznaką obecności gryzoni na Twojej posesji

Kolejnym szczegółem, który z pewnością świadczy o obecności tych zwierząt w Twoim ogrodzie, są dziury w ziemi po szczurach.

Szczury w domu – odpowiednie zabezpieczenie kluczem do sukcesu

Miej na uwadze fakt, iż gryzonie te mogą wślizgnąć się do otworów wielkości pięciozłotowej monety. Sprawdź, czy w Twoim domu nie ma otworów tej wielkości lub większych. Uszczelnij je za pomocą odpowiednich materiałów. Możesz wykorzystać do tego wełnę stalową, tkaninę sprzętową, różnego rodzaju uszczelniacze, a także cement lub tynk. W przypadku większych dziur, skorzystaj z zabezpieczenia za pomocą taśmy samoprzylepnej.

Preparaty odstraszające szczury

W obecnych czasach, na półkach sklepowych możesz znaleźć szeroką gamę, różnorodnych preparatów, pomagających zwalczyć szczury. Występują one w formie granulatu, cieczy, aerozolu, a nawet tak zwanego ciasteczka.

Antykoagulanty – wybierz sprawdzone metody walki z gryzoniem

Trucizny na szczury, zawierają w swoim składzie wiele różnorodnych składników, dlatego też każdy ze specyfików wykazuje inne działanie na organizm gryzonia. Do najbardziej popularnych należą te znane pod nazwą antykoagulanty. Do ich zalet należy szybkie i skuteczne działanie – przyjmując odpowiednią dawkę tego rodzaju trucizny, gryzoń może przeżyć do kilku godzin. Mechanizm działania antykoagulantów nie należy do stosunkowo skomplikowanych. W Ich składzie, znajdują się specjalne składniki aktywne, których zadaniem jest zmniejszenie zdolności krwi do krzepnięcia u szczurów. W konsekwencji – powoduje to ogromną utratę krwi, będąc przyczyną niemal natychmiastowej śmierci.

W jaki sposób zwiększyć skuteczność trucizny?

Oczywiście skuteczność preparatu zależy od wielu czynników. Po pierwsze, musisz umieścić trutkę w miejscu, w którym zauważysz oznaki obecności gryzoni. Jeśli ustawisz ją w nieuczęszczanych przez szkodniki zakamarkach, szansa, że będą one w stanie znaleźć przynętę, graniczy z nieprawdopodobną.

Co odstrasza szczury – domowe sposoby

Jeśli przemysłowe preparaty do odstraszania gryzoni zawodzą, pora postawić na domowe sposoby. Z poniższych technik, korzystały już nasze prababcie, z powodzeniem pozbywając się szczurów z własnego gospodarstwa, podwórka, a nawet piwnicy.

Mikstura odstraszająca, zapobiegająca przedostaniu się gryzoni do mieszkania

Doskonałym rozwiązaniem, z pewnością okaże się przyrządzenie mikstury, zawierającej olejek z mięty pieprzowej, pieprz czarny lub cayenne oraz goździki. Tak stworzony preparat, należy teraz rozprowadzić wokół zewnętrznej części domu, tak aby zapobiec przedostawaniu się szczurów do środka.

Gaz pieprzowy – skuteczny sposób na zmniejszenie populacji szczurów

Możesz również, rozpylić gaz pieprzowy w pobliżu gniazd i dziur, gdzie bytują szczury. To podrażni narządu węchu, a także drogi oddechowe gryzoni, skutecznie zniechęcając je do ponownego wejścia do domu.

Jaki zapach odstrasza szczury?

Kiedy zarówno specjalne preparaty na szczury, jak i domowe sposoby okażą się nieskuteczne, nawet w najmniejszym stopniu nie powstrzymując gryzonia przed dalszą kolonizacją naszej posesji, pora postawić na alternatywne rozwiązania. Zwierzęta te, oprócz wysokiego poziomu sprytu i inteligencji, wyróżniają również niezwykle wyczulone zmysły, a w szczególności węch. Jakiego zapachu nie lubią szczury? Jakiego rodzaju woń pozwoli wypędzić je raz na zawsze z Twojego mieszkania? Są to przede wszystkim:

  • ciecze techniczne o silnym zapachu, takie jak benzyna, nafta, terpentyna, malation, spirytus metylowany, a nawet zwykły ocet, dostępny w niemal każdym sklepie spożywczym
  • perfumy o intensywnej woni, olejki eteryczne (a w szczególności lawenda oraz rozmaryn), aerozole w spreju
  • rośliny, takie jak mięta, dziewanna, oleandra czy rumianek – wystarczy zerwać kilka świeżych liści, aby skutecznie odstraszyć gryzonie
  • niezwykle aromatyczne przyprawy, na przykład bazylia, rozmaryn lub majeranek 

Pułapki na gryzonie, czyli skuteczny sposób na złapanie szczura

Z pewnością nie raz widziałeś, jak kreskówkowi bohaterowie animacji Tom i Jerry, przeżywają wspólne przygody, biegając wśród licznych pułapek na myszy. Dokładnie taką samą, możesz mieć w swoim domu. Producenci oferują szeroki asortyment różnego rodzaju pułapek na szczury, które wyróżniają się niezwykle skutecznym działaniem. Wybierając dany model, należy zwrócić uwagę na to, aby cechował się on wytrzymałością, a co za tym idzie odpornością zarówno na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, jak i na uszkodzenia mechaniczne, mogące powstać wskutek użytkowania.

Pułapki na klej

Największym uznaniem cieszą się pułapki, zamykające gryzonia, a następnie, przyklejające go do powierzchni, uniemożliwiając mu jakąkolwiek ucieczkę.

Pułapki zatrzaskowe

Tradycyjna forma pułapek na myszy, jaką można zobaczyć w każdej kreskówce. Obejmują one stację przynęty, która po naciśnięciu uwalnia sprężynowy pręt, atakujący nieuważnego gryzonia. Chociaż są one często doskonałą formą łapania szczurów, nie zawsze zabijają szkodniki, pozostawiając je niekiedy ranne.

Pułapki elektryczne

W obecnych czasach, technologia towarzyszy nam niemal w każdym aspekcie naszego życia. Z tego też powodu, coraz większą popularność zaczynają zyskiwać elektryczne pułapki na szczury, cechujące się wysokim poziomem humanitarności. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich modeli, wabią one szczury i porażają prądem elektrycznym o wysokim napięciu, tym samym zabijając zwierzę w mniej niż dziesięć sekund.

Jak pozbyć się szczura wodnego?

Należy pamiętać, że oprócz zwyczajnych gryzoni, „w gości” przybyć do nas mogą również szczury wodne. Gatunek ten jest prawdziwym utrapieniem dla każdego ogrodnika, zważywszy na to, iż bytuje on zazwyczaj na naszych podwórkach. Szczury wodne niszczą trawniki, podgryzają drzewa, krzewy i inne rośliny, ale co najgorsze tworzą kopce z ziemi, przypominające te krecie. Tych uporczywych gryzoni, można w szybki i skuteczny sposób pozbyć się z ogrodu, stosując różnego rodzaju odstraszacze dźwiękowe lub zapachowe. Ciekawym rozwiązaniem, może być również zastawienie pułapek żywołownych, umożliwiających wypuszczenie gryzonia na wolność. Chcąc w bezinwazyjny sposób wypędzić szczura wodnego ze swojego ogrodu, możesz również postawić na naturalnych wrogów tego gatunku. Należą do nich na przykład duże rasy psów i kotów – polecamy między innymi koty egzotyczne i norweskie, a także psy husky, owczarki niemieckie, buldogi angielskie czy boksery. 

Profesjonalna deratyzacja – postaw na specjalistów

Czasami jednak, uniwersalne sposoby walki z gryzonia i zawodzą. W skrajnych przypadkach, gdy pomimo stosowanych preparatów odstraszających, a także prób samodzielnego złapania szczura w pułapkę, populacja stale się powiększa, do akcji powinni wkroczyć profesjonaliści. Na rynku, możesz znaleźć wiele firm, zawodowo zajmujących się deratyzacją, oferujących swoje usługi w przestrzeni internetowej. Ogromna wiedza z zakresu zwalczania szkodników, w połączeniu ze specjalistycznym sprzętem, daje szerokie możliwości, jeśli chodzi o deratyzację. 

Czy szczur w domu jest niebezpieczny?

Jeśli już wiesz, jak w skuteczny sposób zwalczyć szczury, zarówno, mając na względzie chemiczne preparaty, jak i domowe sposoby, a nawet metody zapachowe, pora na wyjaśnienie, dlaczego tak wiele osób walczy z tymi zwierzętami.

Choroby roznoszone przez szczury – miej się na baczności!

Należą one do niezwykle niebezpiecznych stworzeń, zważywszy na fakt, iż mogą one przenosić patogeny, które wpływają niekorzystnie na zdrowie domowników, w tym groźnego hantawirusa. Niektóre z tych patogenów mogą być przenoszone przez szczurzy mocz i odchody, które unoszą się w powietrzu, ulegając rozkładowi i zanieczyszczają inne cząsteczki kurzu. Oznacza to, że możesz być narażony na kontakt z patogenami, nawet jeśli nie widzisz szczura. Jest to również powód, dla którego pod żadnym pozorem nie powinieneś dotykać przestrzeni wokół gniazd gryzonia bez odpowiedniego zabezpieczenia, w postaci rękawiczek. 

Obecność szczurów w gospodarstwie domowym a ogromne straty ekonomiczne

Ponadto szczury mogą wyrządzić ogromne szkody w Twoim domu. Dzięki ostrym, szpiczastym zębom, potrafią one uszkodzić metalowe lub plastikowe rury, drewniane belki i legary, a czasem także miękki beton. Są również w stanie łatwo przegryźć plastikowe powłoki na przewodach elektrycznych, co może prowadzić do zwarć, a nawet pożarów domów. Na domiar złego, gromady szczurów notorycznie dostają się do Twoich skrzętnie chronionych zapasów żywności, a także uszkadzają izolację w ścianach, na strychach i w pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy salon. Aby uniknąć wszelkich nieprzyjemności, związanych z obecnością szczurów w Twoim domu, zadziałaj już teraz!