Sadzenie pestki awokado jest bardzo proste. Można posadzić ją na parapecie albo balkonie i cieszyć się świeżymi owocami. Awokado nie tylko bardzo dobrze smakuje, ale posiada także sporo odżywczych właściwości. Stosuje się go celem przeciwdziałania nowotworom prostaty i piersi, obniżania poziomu złego cholesterolu, jak i spowolnienia procesów starzenia skóry.
Skąd pochodzi owoc awokado?
Ojczyzna awokado to środkowo-południowy Meksyk. Owoce pochodzące z tego drzewa stanowiły nieodłączną część diety Azteków, którzy zwykli je określać mianem jąder rosnących na drzewach. Określenie to nie było związane tylko z kształtem tego owocu – awokado znane jest od dawna jako afrodyzjak nazwany nierzadko gruszką miłości. W warunkach naturalnych roślina ta może osiągać do 20 metrów wysokości. Czas dojrzewania owoców to 6-8 miesięcy, zaś ich waga to nawet 1 kg.
Awokado, które dostępne są w naszych sklepach, są jednakże dużo mniejsze i zwykle jeszcze niedojrzałe. Awokado jest nie tylko przepyszną przekąską, ale i składnikiem smacznych potraw. Sporych rozmiarów pestka, która otoczona jest przez kremowej konsystencji miąższ, może posłużyć w roli nasiona, z którego wyhodujemy roślinę doniczkową. Chociaż drzewo z pestki awokado uwielbia klimat amerykańskich tropików, tak samo dobrze będzie mu na naszym domowym parapecie.
Jak zasadzić awokado?
Jeżeli chcemy być pewni, iż pestka awokado wykiełkuje, wybierzmy owoc odznaczający się doskonałą jakością, pozbawiony plam i zdrowy. Delikatnie miękkie awokado należy przekroić na pół, obie połówki przekręcić w przeciwnym kierunku i oderwać. Pestka, która została w jednej połówce, wystarczy podważyć nożem.
Niezbędne akcesoria
- naturalny nawóz,
- ziemia kompostowa,
- keramzyt/żwir,
- spora doniczka,
- cztery wykałaczki,
- słoik wypełniony miękką, przefiltrowaną wodą,
- pestka awokado.
Czy z pestki awokado wyrośnie drzewko?
Czy można zasadzić pestkę awokado i po pewnym czasie cieszyć się faktycznie z domowego drzewka? Zanim zaczniemy sadzenie naszego awokado, musimy uprzednio kupić świeży i dojrzały owoc. Nie możemy zapominać, iż musi on być zupełnie zdrowym okazem – jeżeli dostrzeżemy jakiekolwiek oznaki jego zepsucia, pestka niestety będzie niezdatna do uprawiania awokado.
Owoc należy przekroić wzdłuż i wyciągnąć w delikatny sposób pestkę. Następnie sprawdźmy, czy nasza pestka jest zupełnie zdrowa, zaś na jej powierzchni nie ma nawet minimalnych uszkodzeń. Kolejny krok to usunięcie całego miąższu z powierzchni pestki. Można to zrobić za pomocą ręcznika papierowego albo chusteczki higienicznej.
Pestka z awokado – właściwe przygotowanie
Jak już zostało to napisane powyżej, pestkę awokado należy po wyjęciu z owocu dokładnie wyczyścić z nagromadzonego na niej miąższu. Kolejny krok to pozostawienie jej do dokładnego przeschnięcia. Ponadto przez dobę, warto jest moczyć ją w letniej wodzie – dzięki temu łupina delikatnie pęknie, co ułatwi znacząco wykiełkowania naszemu przyszłemu drzewku.
Drzewko z pestki awokado – odpowiednie umieszczenie w wodzie
W połowie pestki należy wbić wykałaczki pod kątem prostym w taki sposób, żeby stworzyły one krzyżak. Pestkę trzeba włożyć do słoika tak, aby wykałaczki oparły się o jego boki, zaś pestka pozostawała zanurzona delikatnie w wodzie. Wodę należy wymieniać na świeżą co kilka dni, kiedy zauważymy, iż straciła już ona swoją przejrzystość.
Drzewko awokado – oczekiwanie na pierwsze pędy pojawiające się w wodzie
Od chwili, gdy umieścimy pestkę w wodzie, musimy uzbroić się w mnóstwo cierpliwości i cały czas obserwować naszą roślinkę. Niektóre spośród pestek awokado wypuszczają swoje pierwsze korzenie już po upływie jednego miesiąca. Niemniej jednak, na ogół pierwszych pędów powinniśmy się spodziewać dopiero wówczas, gdy upłynie 6 do 8 tygodni.
Roślina z pestki awokado – kiedy pojawią się pierwsze pędy?
Kiedy w wodzie zaczną się już pojawiać pierwsze korzenie, skóra na pestce złuszczy się i odejdzie. Po niedługim czasie wierzch pestki zacznie pękać, zaś w szczelinie wyrośnie pęd. Należy cierpliwie obserwować, jak roślina będzie się rozwijała. Nie można zapominać o regularnej wymianie wody w naczyniu. Bakterie, pleśń albo inne typy grzybów mogą prowadzić do procesu gnicia pestki.
Kiedy zobaczymy pierwsze listki?
Pęd znajdujący się na górze pestki, winien dalej kontynuować proces wzrostu. Po upływie kilku dni, łodyga rozpocznie wypuszczanie odnóg wraz z zielonymi liśćmi. Należy pielęgnować roślinę cały czas w taki sam sposób roślinę i czekać do momentu, gdy łodyga osiągnie wzrost ok. 15 cm.
Opcjonalne przycinanie łodygi
Następnym krokiem może być skracanie łodygi w połowie długości. Tego typu zabieg ma za zadanie pobudzić roślinę do kontynuowania wzrostu, która po niedługim czasie winna wypuścić większą liczbę listków i pędów. Przycinanie łodygi może zostać przez nas pominięte. Wówczas umożliwimy roślinie dalszy rozwój.
Jak posadzić pestkę awokado do doniczki?
Jeżeli łodyga naszego awokado osiągnie już 15 cm wysokości to oznaka, iż przyszedł czas na przesadzenie rośliny do doniczki. Jak powinno wyglądać sadzenie awokado? W dużej doniczce trzeba najpierw ułożyć drenującą warstwę, która składa się z keramzytu albo żwiru, a na nią nasypać ziemię z kompostem wymieszaną wraz z paroma łyżkami nawozu. Na samym szczycie konieczne będzie usypanie warstwy czystej gleby i umieszczenie w niej naszej pestki. Wierzch pestki powinien być usytuowany trochę ponad powierzchnią ziemi. Na koniec należy dokładnie podlać posadzoną roślinę.
Uprawa awokado – najczęściej popełniane błędy
Przelanie
Roślina ta lubi wilgoć, więc spora część osób podlewa ją bez żadnych ograniczeń. Niestety, na skutek przelania liście będą żółkły i w końcu uschną. Jeżeli zdarzy się nam przelanie awokado, konieczne stanie się przesuszenie ziemi znajdującej się w doniczce. Na kilka dni należy powstrzymać się od podlewania, aż wszystko powróci do normalnego stanu.
Spryskiwanie rośliny kranówką
Większość osób spryskuje rośliny w doniczkach kranówką. Warto mieć na uwadze, iż awokado niestety jej nie lubi. Regularnie wykonywane spryskiwanie tej rośliny wodą kranową, może przyczynić się do powstania chorób grzybowych na łodydze i liściach. Pierwszy symptom choroby to wystąpienie osadu o białym kolorze na liściach.
Czy należy przycinać drzewko z pestki awokado?
Uprawianie awokado z pestki nie jest aż tak trudne, jak może się nam na początku wydawać, nieprawdaż? W wypadku drzewka awokado warto, abyśmy pamiętali o przycinaniu górnej części rośliny w równych odstępach czasu. Dlaczego? Taka prosta sztuczka spowoduje, iż nasza roślina nie będzie się zbytnio rozrastać w górę, zaś zagęści się w dolnej części, za sprawą czego ostatecznie otrzymany rezultat wizualny będzie znacznie bardziej atrakcyjny.
Czy wyhodowane z pestki awokado, może mieć w przyszłości owoce?
Niestety, w przypadku uprawy domowej, szanse na to są niewielkie. Nasz klimat nie jest odpowiedni dla drzewka awokado, niemniej jednak roślina ta jest ładna i mocno zielona, dlatego może stać się doskonałą dekoracją, tym bardziej w zimie, kiedy w Polsce zieleni za oknem praktycznie brak. Dlatego też, awokado hodowane jest w naszych domach głównie w roli rośliny ozdobnej. Możliwe jest jednakże zakwitnięcie tego drzewka. Kwiaty awokado są intensywnie żółte i niezbyt duże. Należy pamiętać jednak, iż kwitnienie nastąpi najwcześniej po kilku latach od momentu posadzenia pestki w doniczce.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja awokado z pestki?
Praktycznie rzecz ujmując, drzewko wyhodowane z pestki awokado, nie jest zbyt trudne w pielęgnacji. Wystarczy, iż zapamiętamy podstawowe zasady i co najbardziej istotne – będziemy dokładnie obserwować własną roślinkę. Dzięki czemu, jeżeli dojdzie do pojawienia się jakichkolwiek niepokojących nas symptomów, będziemy mieli szansę na reakcję. Dbanie o właściwą temperaturę w pomieszczeniu, gdzie umieścimy doniczkę z awokado i odpowiednie jej podlewanie to nie wszystko.
Ważna czynność to również właściwe przesadzanie naszego drzewka, przede wszystkim w początkowej fazie jego wzrostu. Awokado to roślina, która bardzo szybko rośnie, dlatego należy regularnie sprawdzać, czy nie wymaga ona już zmiany doniczki. Przesadzanie powinniśmy wykonywać na wiosnę. Niewątpliwie, w wypadku przesadzania drzewka, doniczka powinna zostać wymieniona na nieco większą, ale też nie za dużą.
Odpowiednie podlewanie awokado
W przypadku właściwego dbania o roślinę wyhodowaną z pestki awokado, duże znaczenie ma właściwe jej podlewanie. Kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, musimy to robić bardzo często. Ostatecznie jednakże wszystko zależne jest od potrzeb konkretnego okazu.
Zimą natomiast awokado podlewamy rzadziej – zwykle wystarczy robić to raz na tydzień. Jeżeli chcemy zachować efektywność podlewania, musimy wlać wodę do konewki na kilka godzin przed zaplanowanym podlewaniem awokado. Dzięki czemu woda będzie odstana. To istotne z uwagi na obecność chloru w wodzie nalanej prosto z kranu. Ponadto ma to również wpływ na zwiększenie się temperatury wody.
Jakie właściwości odżywcze wykazuje awokado?
- zapobiega chorobie Alzheimera,
- jest naturalnym antyoksydantem, wspomaga działanie systemu nerwowego i wątroby, działa przeciwstarzeniowo, odzyskuje, jak i uzupełnia pozostałe przeciwutleniacze zawarte naturalnie w naszym organizmie,
- w awokado znajduje się 30 procent więcej potasu, aniżeli w bananach; razem z kwasem oleinowym i omega-3 wpływa on na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
- zawiera także luteinę, która chroni wzrok przed uszkodzeniami prowadzącymi bezpośrednio do zaćmy i pogorszenia się widzenia,
- obniża poziom cholesterolu,
- zawiera spore ilości błonnika, który przeciwdziała nagłym skokom cukru we krwi,
- zawiera likopen odpowiedzialny za redukowanie ryzyka występowania raka prostaty i ochronę przed rakiem piersi,
- zawiera flawonoidy i polifenole – są to fitoskładniki wykazujące działanie przeciwzapalne,
- zawiera spore ilości kwasu foliowego, zatem zaleca się spożywanie tego owocu kobietom w ciąży. Składnik ten przyczynia się także do zmniejszenia występowania udarów.