Medinilla wspaniałą – niezwykła roślina o najpiękniejszych kwiatach świata


Każdy, kto chociaż raz w życiu widział na żywo medinillę w jej naturalnym środowisku – wilgotnych lasach Filipin – nie ma wątpliwości, że to najpiękniejsza roślina na świecie. Niestety, niewielu jest takich szczęśliwców, a turyści rzadko zagłębiają się w głąb tropikalnych lasów.

Epifit kwitnący jak krzew

Medinilla jest epifitem, co oznacza, że żyje na innych roślinach, szczególnie drzewach, nie jest jednak pasożytem, nie niszczy drzewa-matki. W naturze osiąga nawet 3 metry, przy czym jej imponujące i wspaniałe kwiaty mogą osiągać niebywałe rozmiary. Liście są duże, owalne, mięsiste i soczysto-zielone. Rosną sztywno na boki i same w sobie są atrakcyjne. Z liści wyrastają długie pędy, które zwisają ku dołowi. Na tych pędach wyrastają niezwykłe kwiaty, zebrane na ogół w kiść

Różowa piękność

Łacińska nazwa tej rośliny o niezwykłej urodzie brzmi medilina magnifica. Cały majestat tej roślin się w niej zawiera. Ciężkie kiście kwiatostanu mają zazwyczaj kolor soczyście różowy. Bywają odmiany o jaśniejszym odcieniu różu oraz prawie bordowy, lecz takie odmiany można spotkać niezwykle rzadko.

Od początku kwitnienia medinilla wspaniała jest godna podziwu. Na początku jest pąk – gruby, okrągły, w kolorze różu, który z zewnątrz okrywają ogromne płatki kwiatowe. Z czasem zaczynają się rozchylać, tworząc półokrągłe baldachy. Pod nimi znajdują się podsadki, czyli właściwy kwiatostan, zbudowany z pręcików. Wygląda jak kiść winogron, gdzie kolejne, rozłożone wokół łodygi płatki i podsadki umieszczone są wokół łodygi.

Domowa uprawa filipińskiej piękności

Egzotyczna roślinność jest trudna w domowej uprawie. Lasy tropikalne charakteryzują się wysoką wilgotnością powietrza oraz rozproszonym przez drzewa światłem. Takich warunków potrzebuje medinilla. Nie są możliwe do osiągnięcia w mieszkaniu. Uprawa doniczkowa nie pozwala na uzyskanie rośliny tak dużej, jak w tropikach, lecz udaje się czasami uzyskać roślinę o metrowej wysokości.Ze względu zwisające kwiatostany, roślinę warto umieszczać na specjalnych stolikach lub podwyższeniach. Dobrze wygląda również umieszczona w specjalnych podwieszanych koszach do roślin wiszących.

Podłoże do uprawy medinilli.

Mokra, gliniasta i ciężka gleba jest dla medinilli niewskazana. Mimo, że roślina lubi wilgoć, źle rośnie w glebie ciężkiej i gliniastej. Korzenie szybko gniją i rośliny nie udaje się uratować. Wskazana jest ziemia uniwersalna o lekko kwaśnym odczynie. Ze względu na wrażliwość na zbyt duże nawilżenie gleby, obowiązkowo na dnie doniczki powinien być gruby drenaż z kamieni lub specjalnego podłoża. Woda nie powinna stać na pdstawce.

Wilgotność i temperatura powietrza

Poziom wilgotności tropikalnego lasu nie jest możliwy do utrzymania w mieszkaniu lub domu. Medinilla magnifica będzie dobrze rosła w łazience na parapecie,  w której poziom wilgotności jest zazwyczaj wysoki. Okno nie powinno być od strony południowej, gdyż roślina nie lubi mocnego oświetlenia. Dobrym miejscem do uprawy tej niezwykłej rośliny jest również oranżeria. Należy pamiętać o częstym zraszaniu rośliny i zawenieniu jej wysokiej temperatury. Za wilgoć i ciepło medinilla wspaniała odwdzięczy się wspaniałymi kwiatami.

Medinilla lubi mieć przestrzeń – będzie wdzięczna za inne kwiaty doniczkowe w pobliżu, lecz ciasnota przestrzeni, umieszczania jej w ciągach komunikacyjnych, w ciasnych kątach stanowczo nie lubi, podobnie, jak zmian otoczenia.

Czas kwitnienia rośliny

W naszym klimacie medinilla magnifica kwitnie na ogół wiosną i trwa ten czas  bardzo długo, około 3-4 miesięcy. Poszczególne kwiatostany kwitną w różnym czasie. Te, które przekwitły, należy obciąć przy samej nasadzie. W ten sposób pozostałe kwiatostany są dorodniejsze i silniejsze. W okresie kwitnienia medinilla kwiat wymaga dodatkowego odżywiania. Zwyczajny nawóz dla roślin kwitnących będzie wystarczający.

Jakie warunki należy zapewnić roślinie po przekwitnięciu?

Przeniesienie rośliny do chłodniejszego pomieszczenia po przekwitnięciu to jedyna przeprowadza, którą filipińska królowa roślin zaakceptuje. Medinilla po przekwitnięciu wymaga wypoczynku. Między grudniem a lutym roślina wymaga niższej temperatury – około 15 stopni Celsjusza, a ziemia powinna być lekko wilgotna. W okresie wypoczynku roślinę należy podlewać bardzo rzadko.

Szkodniki i choroby

Filipińska piękność nie jest zbyt wrażliwa na  szkodniki. Najczęściej ginie z powodu błędów w uprawie. Zbyt niska temperatura, przeciągi, brak przestrzeni, zła gleba, mokra ziemia, nadmierne wychłodzenie lub zbyt ostre słońce są przyczyną opadnięcia liści i gnicia korzeni. Roślinę bardzo rzadko udaje się uratować.

Gdzie kupić medinillę?

Egzotyczne rośliny w uprawie domowej są trudne. Sklepy ogrodnicze ze sprzedażą roślin to najlepsze miejsce do kupna medinilli wspaniałej. Trudnej i wymagającej uprawie sprostać może profesjonalna kadra specjalistów. Medinilla jest stosunkowo drogim kwiatem. Małe rośliny kosztują około 50-70 złotych, duże są drozsze, a w zależności od wielkości ich ceny mogą osiągać nawet kilkaset złotych za sztukę.

Mimo trudnej uprawy i wysokiej ceny, medinilla magnifica jest kupowana jako roślina jednoroczna. Długi okres kwitnienia i szczególnie piękny wygląd powodują, że niezwykły kwiat znajduje wielu nabywców.