
Surfinie to rośliny o wielu odmianach, co ciekawe w dalszym ciągu powstają one nowe. Są zjawiskowo piękne i różnią się między sobą wielkością, kwiatów, kształtem kwiatostanu czy długością pędów. Sprawdzają się doskonale w uprawie balkonowej, można je sadzić do wiszących doniczek czy skrzynek balkonowych. Ponadto nie są problematyczne w pielęgnacji i nie mają dużych wymagań.

Surfinia zwisająca- charakterystyka
Surfinia zaliczania jest do rodziny psiankowatych, ponadto należy do grupy odmian petunii, które wytwarzają płożące pędy. Osiągają one różną długość w zależności od danej odmiany, przeważnie jest to od 20 do 100 cm. Jej cechą charakterystyczną są niewielkie, jajowate i gęsto porastające pędy liście. Roślina ta jest delikatnie owłosiona i wytwarza subtelny zapach. Najbardziej zjawiskowe są jednak kwiaty surfinii o kielichowatym kształcie i różnorodnej barwie (białe, różowe, jasnożółte, czerwone, kremowe, ciemnofioletowe albo wielokolorowe). Ponadto mogą mieć przebarwienia w postaci pasów, wzorów czy żyłek. Odmiana ta rozpoczyna swoje kwitnienie w czerwcu, a końcu w październiku. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne. W naszych warunkach klimatycznych surfinia uznawana jest za roślinę jednoroczną. Na balkonie może być ona uprawiana od 15 maja, kiedy minie już ryzyko wiosennych przymrozków.
Odmiany surfinii
Surfinia jest odmianą petunii ogrodowej, często rośliny te są dzielone na jeszcze mniejsze grupy, czyli linie hodowlane. Sprzedawane są one pod wieloma nazwami handlowymi i różnią się między sobie wyglądem kwiatów oraz pędów. Najczęściej surfinie klasyfikuje się, biorąc pod uwagę ubarwienie ich kwiatów. Istnieją więc surfinie o kwiatach purpurowych, żółtych, czerwonych, różowych, czy też kwiatach dwubarwnych: surfinia różowa z białą obwódką, czy też biała z purpurowym środkiem. Do najpopularniejszych odmian tych roślin zalicza się:
- Surfinia Purple Vein– o przepięknych kwiatach w kolorze błękitnym z ciemno-fioletowym żyłkowaniem
- Surfinia Neon– o intensywnych różowych kwiatach w jaskrawym odcieniu
- Surfinia Raspberry Blast– odznacza się różowymi kwiatami z poprzecznymi białymi paskami
- Surfinia Veranda– jej zwisające pędy tworzą kulę, niestety jest wrażliwa na wpływ czynników atmosferycznych
- Surfinia Table Dark Red– o cudownych czerwonych kwiatach
- Surfinia Scarlet Improve– kolejna odmiana czerwona z ciemnym środkiem, odznacza się długim i intensywnym kwitniniem
- Surfinia Black Mamba-czyli surfinia czarna o ciemnych kwiatach
- Surfinia Lavender Bouquet– o liliowo niebieskich kwiatach, kwitnie długo zaczynając od lata aż do jesieni, wymaga stanowiska silnie nasłonecznionego
Petunia a surfinia
Rośliny te wyglądają niemal tak samo, jednak są one innymi roślinami, o czym musimy pamiętać. Petunia ogrodowa wywodzi się z Ameryki Południowej i jest spokrewniona, co ciekawe z tytoniem. Nazwa kwiatu wywodzi się z indiańskiego słowa petum, co oznacza roślinę używaną do wyrobu papierosów oraz cygar. Petunia hybrida została uzyskana przez połączenie dwóch gatunków dzikich petunii, w ten sposób powstała roślina charakteryzująca się intensywnym kwitnieniem i sporą wytrzymałością. Do niej zalicza się odmiana Grandiflora o dużych rozmiarach, delikatnych kwiatach, a także odmiana Miniflora o mniejszym i trwalszym ukwieceniu. Jest jeszcze Multiflora odznaczająca się licznymi gęsto rosnącymi kwiatami. Co ważne, pędy petunii są delikatnie pokładające się albo wzniesione.

Surfinia jest natomiast jedną z grup odmian petunii kaskadowych o długich i pokładających się pędach. Powstała ona w Japonii, natomiast w Europie pojawiła się w latach 90. Służy ona przede wszystkim do ozdoby tarasów, pergoli, werand, parapetów okiennych i balkonów. Można j sadzić w wiszących pojemnikach, dzięki czemu podkreśla się cudowny wygląd kwiatów na opadających pędach.
Surfinia- wymagania
Surfinia do prawidłowego wzrostu potrzebuje przede wszystkim ziemi przepuszczalnej, próchniczej i żyznej. Najlepiej, jeśli jej odczyn będzie lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Na dnie pojemnika, gdzie ma zostać umieszczona roślina, należy zrobić otwory. Pozwolą one na wypłynięcie nadmiaru wody. W przypadku kiedy zależy nam na tym, aby woda jednak zbyt szybko nie uciekała, wówczas możemy wybrać do uprawy doniczki oraz skrzynki z podwójnym dnem. Surfinia wymaga podlewania co parę dni lub codzienne, w zależności od panującej pogody.
Oprócz tego potrzebuje nawożenia rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi, o sporej ilości potasu, co wpłynie korzystni na jej kwitnienia. Ważne jest także usuwanie przekwitłych kwiatów. Dzięki temu zabiegowi będzie ona lepiej kwitła i ochroni ją to przed rozwojem niebezpiecznych chorób grzybowych. Dla surfinii najlepsze stanowisko będzie słoneczne, ponadto osłonięte od silnych wiatrów i deszczu.
W jaki sposób pielęgnować surfinie na balkonie?
Jeśli zadbamy o odpowiednią pielęgnacji surfinii na balkonie, wówczas będzie ona kwitła intensywnie przez cały rok, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. O czym należy pamiętać, podczas uprawy balkonowej?
- Surfinii nie powinno się sadzić na nieosłoniętych i wietrznych balkonach, czyli tych położonych na wysokim piętrz budynku, gdyż porywy wiatru zniszczą kwiaty, ponadto mogą doprowadzić do złamania pędów
- Balkon na którym chcemy uprawiać te rośliny, musi być zadaszony. Długotrwałe opady o duże sile, uszkodzą roślinę. W przypadku wystąpienia intensywnych opadów można również zabrać surfinię do środka pomieszczenia
- W upalne dni trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu, nie kiedy należy to robić nawet dwa razy dziennie (rano, wieczór)
- Do surfinii należy zakupić specjalistyczne podłoże dedykowane tym kwiatom. Można je znaleźć w centrach ogrodniczych, sklepach czy hipermarketach.
- Warto wybrać miejsce nasłonecznione wówczas wyda ona wiele kwiatów i będzie prawdziwą ozdobą naszego balkonu
- Rośliny potrzebują także systematycznego nawożenia w trakcie całego sezony, specjalnymi do tego preparatami. Zamiast nich możemy zastosować długo działające nawozy otoczkowane, mieszając je z podłożem przed zasadzeniem rośliny
- Surfinia ustawiona na balkonie musi mieć także regularnie usuwane przekwitł kwiaty, co pozwoli na jej intensywniejsze i dłuższe kwitnienie
Sadzenie oraz uprawa surfinii
Surfinie sadzi się przeważnie w formie sadzonek, które można zakupić w większości sklepów ogrodniczych. Robi się to na początku wiosny. Rośliny te hodowane są w uprawie szklarniowej, a więc można j od razu wystawić na zewnątrz. O ile oczywiście, nie istnieje już ryzyko przymrozków. Pojedyncza roślina nadaje się do posadzenia w donicy o rozmiarze ok. 20 cm, natomiast w dużych pojemnikach można posadzić nawet od 3 do 6 sadzonek.
Kiedy przesadzimy roślinę, musimy pamiętać o mocnym skróceniu jej pędów. W ten sposób pobudza się ją do intensywniejszego wzrostu. Warto również wiedzieć, że można wysiewać ją z nasion, jednakże musimy do tego posiadać szklarnię. W takich warunkach surfinie wysiewa się na tacach z delikatnie namoczonym substratem, co ważne, temperatura otoczenia powinna wynosić 18-22 stopni. Po około 2 tygodniach nasiona zaczynają kiełkować. Najważniejszą kwestią w pielęgnacji roślin jest przede wszystkim usuwani na bieżąco wszelkich przekwitłych już kwiatów. Nie chodzi jedynie o wydłużenie czasu kwitnienia, gdyż taki proces daje również roślinie więcej energii na pączkowanie oraz minimalizuje niebezpieczeństwo wystąpienia u niej chorób.
Surfinie polecane są przede wszystkim do uprawy na balkonach oraz altanach, miejsca te zabezpieczają je przed intensywnym deszczem. Ponadto są wystawione na działanie niższych temperatur w nocy, co wpływa pozytywnie na ich stan. Możliwa jest również uprawa roślin w domu czy ogrodzi zimowym. Jednak w tym wypadku będą one wymagały więcej pielęgnacji, ponadto należy się liczyć z koniecznością sprzątania opadających liści oraz kwiatów.
Podlewanie oraz nawożenie surfinii
Surfinie potrzebują dużej ilości wody, chociaż nie tolerują zbyt podmokłego podłoża. Wiąże się to z tym, że trzeba je regularnie i dosyć często podlewać. Jeśli panująca temperatura jest dosyć umiarkowana wówczas w zupełności starczy podlewanie raz na 3 dni. Jeśli panują wysokie temperatury, wtedy konieczne jest codzienne nawadnianie, w przypadku upałów nawet dwa razy dziennie. Jak widać, są to rośliny, które potrzebują opieki, a bez odpowiedniego nawodnienia mogą obumrzeć. Nie można ich zostawiać na długo bez opieki, nie nadają się dla osób zapominalskich, zapracowanych czy często wyjeżdżających. Brak wystarczającej ilości wody będzie widoczny w postaci ich żółtych liści.
Warto pamiętać, aby podlewać zawsze u podnóża rośliny, nie powinniśmy moczyć jej liści czy kwiatów. Surfinie oprócz wystarczającej ilości wody, wymagają także częstego nawożenia. Najlepszym rozwiązaniem są nawozy wieloskładnikowe o niewielkim stopniu stężenia. Wystarczy je podawać roślina raz na tydzień. Innym wyjściem są pałeczki nawozowe o przedłużonym uwalnianiu. Czasem stosuje się te dwie metody nawożenia połączone ze sobą.
Rozmnażanie surfinii
Pamiętajmy, że oficjalnie surfinia nie powinna być rozmnażana. Jest to związane z tym, iż jako odmiana hybrydowa została opatentowana, a co za tym idzie, podlega ochronie prawnej. Jednakże wiele osób po zakupienie jednej sadzonki decyduje się na jej rozmnożenie, oczywiście na własne potrzeby. Aby tego dokonać, należy odciąć z rośliny nieukwiecone pędy zielone. Następnie zanurza się je w ukorzeniaczu, po czym umieszcza w wilgotnym substracie.
Po około miesiąca pędy zostaną ukorzenione i będzie je można przesadzić do odpowiednich donic. Ogrodnicy nieraz decydują się także na wyhodowanie sadzonej z własnych nasion, które rok temu wysuszyli z torebek powstałych po przekwitłych kwiatach. Jednakże w wielu przypadkach okazuje się to niemożliwe do wykonania.
Surfinie- choroby oraz szkodniki
Rośliny te są często uszkadzanie w sposób mechaniczny przez opady deszczu czy silny wiatr. Warto więc pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Jeśli już dojdzie do uszkodzenia, wówczas kwiaty należy szybko oberwać, aby nie zaczęły gnić, a co za tym idzie, nie zaatakowały ich grzyby. Co jakiś czas, warto zrobić przegląd roślin. W ten sposób od razu zauważymy i zdążymy zareagować, kiedy pojawią się objawy ataków szkodników czy chorób. Najczęstszą chorobą surfinii jest szara pleśń, którą wywołuje grzyb Botrytis cinerea.
Oznakami tej choroby są plamy, pojawiając się na brzegach liści (brunatne i suche albo niewielkie i wodniste). Po jakimś czasie pojawia się również szary nalot. Takie liście należ od razu usunąć. Aby ochronić przed nią roślinę, warto wykorzystać profilaktycznie preparat uodparniający na choroby. Jeśli chodzi o szkodniki, na tych roślinach występują przede wszystkim mszyce.
Aby się ich pozbyć, można wykorzystać domowy środek, przygotować wyciąg z czosnku i opryskać nim roślinę. Innym pomysłem jest zastosowanie na mszyce mydła potasowego, czy też zakupienie gotowego preparatu na mszyce w sklepie ogrodniczym.