11 sposobów na odstraszenie komarów w domu, ogrodzie i podczas grilla.


Mało które owady denerwują nas tak, jak komary. Potrafią być natarczywe, utrudniają sen, psują grilla. Ich obecność w domu, czy ogrodzie jest jednak nie tylko mało komfortowa, ale przede wszystkim – groźna dla zdrowia tak naszego, jak i naszych czworonogów. O ile w naszym kraju bowiem owady te nie przenoszą malarii, czy żółtej febry, to jednak istnieje ryzyko zakażenia dirofilariozą, czy też leiszmaniozą.

Na choroby te narażone są głównie zwierzęta, jednak w ostatnich latach coraz częściej do infekcji dochodzi także u ludzi. Warto więc zadbać o nasze bezpieczeństwo – zwłaszcza, że w przypadku czworonogów choroby takie mogą być śmiertelne. Na szczęście istnieje sporo sposobów na pozbycie się komarów z domu i ogrodu. Dziś opowiemy, jakich zapachów nie lubią komary oraz przedstawimy aż 11 sposobów na poradzenie sobie z nimi w różnych okolicznościach. 

Jak odstraszyć komary w domu?

Komary bardzo często wlatują do mieszkań przez otwarte okna – a przecież trudno nie pokusić się o ich otworzenie w sytuacji, gdy na dworze panuje ładna pogoda i ciepła, przyjemna temperatura. Niestety jednak, pech chce, że to właśnie wtedy na dworze pojawiają się te powszechnie nielubiane owady. Sprawdźmy więc, jakie sposoby podziałają na nie najlepiej. W tej części naszego poradnika opiszemy, jak odstraszyć komary bez zbędnego wysiłku. Istnieją bowiem przeróżne zapachy odstraszające komary, umożliwiające pozbycie się problemu w naturalny sposób, a także specjalne środki na komary. 

Skuteczny sposób na komary –  moskitiery na okna

Wymieniając proste sposoby na komary w domu trudno nie wspomnieć o moskitierach. Nie jest to nic innego, jak specjalne zasłonki na okna. Możemy zdecydować się w tym zakresie na gotowe rozwiązania, jednak często równie skuteczne okażą się moskitiery przygotowane samodzielnie – choćby z najzwyklejszej siateczki winylowej o bardzo drobnych oczkach. Moskitiery to bardzo skuteczny sposób na komary – nie trzeba bowiem odstraszać tych irytujących owadów, jeśli uniemożliwimy im dostanie się do środka naszego domu.

Jakiego zapachu nie lubią komary? Świeca zapachowa skutecznym sposobem na owady.

Komarów bardzo łatwo pozbyć się można z mieszkania wykorzystując chociażby świece zapachowe. Skuteczne będzie z pewnością zapach cytryny – komary wprost go nienawidzą. Dobra wiadomość jest też taka, że zapachową świecę cytrynową bez problemu wykonamy w domu. W jaki sposób? Otóż wystarczy jedynie… zetrzeć nieco skórki z cytryny, a następnie umieścić ją dookoła knota świecy. To jeden z najprostszych sposobów na to, co zrobić żeby nie gryzły komary. Równie dobrym wyborem przeciw komarom będzie także świeca o zapachu lawendowym. 

Czego nie lubią komary w domu? Rośliny skuteczną bronią przeciw komarom

Mniej znanym sposobem na odstraszenie komarów jest własnoręczna hodowla lub kupno określonych roślin. Co więcej – roślin, które są w stanie odstraszyć te owady jest naprawdę sporo. Czym odstraszyć komary? 

  • Pelargonią
  • Kocimiętką
  • Komarzycą
  • Geranium
  • Koprem włoskim
  • Miętą pieprzową

Komary naprawdę bardzo nie lubią zapachu tych roślin. Będą one zatem świetnym sposobem na odstraszenie ich zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Skuteczne środki na komary w mieszkaniu

Jak jeszcze można pozbyć się komarów? Jeśli naturalne sposoby zawiodą, zawsze możemy przecież sięgnąć po nieco bardziej drastyczne rozwiązania. W sklepach dostępnych jest wiele środków zwalczających komary. Do najskuteczniejszych zaliczyć należy fumigatory, czyli specjalne spraye do spryskiwania pomieszczeń, płytki owadobójcze, oraz spirale. Doskonałym wyborem będą również elektrofumigatory, a więc podłączane do kontaktu urządzenia do zwalczania komarów. Składają się one zarówno z płytek owadobójczych, jak i elektrycznego odparowywacza. Nie jest to może naturalny odstraszacz komarów niemniej jednak jest on naprawdę skuteczny.

Jak odstraszyć komary w ogrodzie?

Mieszkania nie są, rzecz jasna, jedynymi miejscami, w których pojawić się mogą komary. Bardzo często występują one także w ogrodach – i nie trzeba chyba tłumaczyć, że mogą one skutecznie popsuć radość płynącą z kontaktu z naturą. Mamy jednak kilka propozycji na to, czym odstraszyć komary, które panoszą się w ogrodzie. Również i tutaj do dyspozycji mamy bardzo wiele różnych rozwiązań – i tylko od nas zależy, po które z nich ostatecznie sięgniemy. Oto najskuteczniejsze z nich. 

Najlepszy sposób na komary na dworze? Harmonia z naturą.

Komary, tak jak niemalże wszystkie zwierzęta, mają swoich naturalnych wrogów. W ich przypadku głównym zagrożeniem są nietoperze (w ciągu jednego dnia potrafią zjeść do dwóch tysięcy komarów), a także ptaki. O ile nietoperza niełatwo zaprosić do domowego ogrodu, a dla wielu nie będą one pożądanym towarzyszem, o tyle sama obecność w nim ptaków będzie czymś, co odstrasza komary i zniechęca je do osiedlenia się w naszym ogrodzie. Warto więc na drzewach zamontować domki dla ptaszków oraz budki lęgowe. Jeśli posiadamy w ogrodzie oczko wodne – dobrym rozwiązaniem będzie też pozwolenie na rozwijanie się w nim ważek. 

Naturalne sposoby na komary w ogrodzie? Odpowiednio zadbane oczko wodne

Oczko wodne w ogrodzie to, rzecz jasna, świetna dekoracja – niestety, często stanowi ono jednak prawdziwą wylęgarnię komarów. Warto jednak wiedzieć, że również i ono może zamienić się w broń przeciw komarom – a przecież naturalne sposoby na komary często okazują się najlepsze. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto zainwestować w pompę wodną, a także zainstalować fontannę lub kaskadę. Dużo pożytku przyniesie także zarybienie oczka wodnego. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na komary, gdyż ryby żywią się między innymi larwami owadów, w tym komarów.

Skuteczny odstraszacz komarów – drzewa i krzewy

O ile w przypadku mieszkań i domów świetnym rozwiązaniem są bez wątpienia doniczkowe rośliny na komary, to o tyle w przypadku ogrodów i działek jeszcze lepszym rozwiązaniem mogą okazać się drzewa i krzewy. Pełnić one będą także fantastyczną rolę dekoracyjną, a ponadto – kto nie marzy czasem o grillu, czy ognisku w cieniu rozłożystej korony sporego drzewa? Skuteczne odstraszacze komarów to między innymi:

  • Surmia
  • Czarny bez
  • Mirt zwyczajny

Drzewa i krzewy toi prawdopodobnie najlepsze propozycje sposobu na odstraszenie komarów na dworze. Oprócz pozbycia się rzeczonych owadów oferują nam przecież także bardzo wiele innych zalet.

Radykalny sposób na komary na dworze – opryski chemiczne

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy skorzystać z powyżej opisanych sposobów na komary, lub okazały się one nieskuteczne, pozostaje nam jeszcze jedno skuteczne rozwiązanie. Jest ono jednak o wiele bardziej radykalne – mowa bowiem o opryskach chemicznych. Jest to jeden z najskuteczniejszych środków na komary, które zalęgły się w ogrodzie. Ponieważ komary najczęściej przesiadują w chłodnych, zacienionych miejscach, warto skupić się na nich podczas oprysków. Najlepszym wyborem będzie jednak opryskanie całego ogrodu. Pamiętać natomiast powinniśmy, że opryski chemiczne zawierają pewne środki, które szkodzą nie tylko komarom ale o wiele bardziej przydatnym owadom, w tym na przykład trzmielom, czy też pszczołom. Powinno to być więc ostateczne rozwiązanie – w pierwszej kolejności warto wypróbować inne, naturalne metody. 

Domowe sposoby na komary podczas grillowania

Chyba każdy wie, jak irytująca potrafi być obecność komarów podczas rodzinnego grilla. Niejednokrotnie ich “wizyta” kończy się wieloma swędzącymi i piekącymi ukąszeniami – a przecież nie o to chodzi podczas grillowania. Oczywiście, część sposobów na pozbycie się nieproszonych gości omówiliśmy w poprzednim punkcie naszego artykułu – wszak najczęściej grillujemy w ogrodzie. Warto jednak rozważyć jeszcze kilka dodatkowych sposobów na odstraszenie od nas tych owadów podczas grillowania. Oto nasze propozycje.

Prawdopodobnie jeden z najskuteczniejszych  sposobów na komary przy grillu – osobna lampka

Niejednokrotnie zdarza się przecież tak, że grill ze znajomymi przeciąga się do (późnych) nocnych godzin. Konieczne jest więc zapalenie lampy, lub świecy – bo przecież nikt nie lubi siedzieć pogrążonym w całkowitych ciemnościach. Tymczasem, jak wiadomo, owady te przyciąga wieczorami również światło Fakt ten można jednak wykorzystać przeciwko nim – wystarczy bowiem w pewnej odległości od miejsca biesiadowania umieścić lampkę (lub najlepiej kilka lampek w kilku różnych miejscach) albo inne źródło mocnego światła. Odciągnie ono uwagę owadów od imprezujących, stając się tym samym jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, co odstrasza komary w nocy.

Ochrona bezpośrednia – skuteczne środki przeciw komarom

Jak już kilkukrotnie w niniejszym wpisie podkreślaliśmy, komary wręcz nienawidzą niektórych zapachów. Warto więc zaopatrzyć się w środki ochrony bezpośredniej, którymi ochronimy nasze ciało przed ukąszeniami komarów – na przykład spraye. Jak jednak również już podkreślaliśmy – naturalne środki na komary są najlepsze, dlatego zamiast inwestować w chemiczne spray na komary, warto wykonać go samodzielnie, wykorzystując olejki eteryczne. My polecamy połączenie kilku kropel olejku lawendowego, cytronelowego i waniliowego z kieliszkiem wódki. Wszystkie składniki łączymy w buteleczce ze spryskiwaczem, potrząsamy i… gotowe! Ten domowy sposób na komary przy grillu przekonał już wiele osób.

Co odstraszy komary podczas grilla w ogrodzie? Lampa owadobójcza.

Lampa owadobójcza to z pewnością jeden z najskuteczniejszych środków na komary, które atakują nas podczas domowego grilla – warto umieścić ją pod zadaszeniem. Zasada działania lampy owadobójczej jest w większości przypadków identyczna – emitowane przez nią światło ultrafioletowe wabi owady, które następnie zostają porażone prądem i giną, gdy dotkną znajdującej się w środku specjalnej kratki. Lampa owadobójcza pomoże nam zresztą uporać się nie tylko z komarami, ale z całym mnóstwem innego rodzaju owadów.

Podsumowanie

Wyposażając się w odpowiednie narzędzia ataku komarów naprawdę nie trzeba się bać. Istnieje przecież bardzo dużo domowych sposobów na komary (spośród których powyżej opisaliśmy jedynie wybrane), a jeśli one zawiodą – zawsze sięgnąć możemy po bardziej radykalne rozwiązania. Wykorzystując powyższe propozycje z pewnością uwolnimy się od tych natarczywych owadów tak w domu, jak i w ogrodzie – również podczas grilla.