
Pod maski samochodów parkujących na zewnątrz, ale również w garażu, mogą przedostać się różne zwierzęta. Głównie są to koty, myszy, szczury oraz kuny. Zwłaszcza te ostatnie są w stanie wyrządzić ogromne szkody, które wiąże się z kosztowną naprawą pojazdu. Kuny w samochodzie nie tylko pozostawiają po sobie nieczystości, ale też przegryzają przewody. Warto więc wiedzieć, jak zabezpieczyć auto przed kunami i je skutecznie odstraszyć.
Kuna domowa- co należy o niej wiedzieć?
Kuna domowa to ssak należący do rodziny łasicowatym. Wielkością przypomina kota i osiąga do ok. 50 cm (bez ogona). Jest smukła, puszysta i waży do 1,8 kilograma. Ma szpiczaste uszy oraz pyszczek zakończony różowym nosem. Spotkać można w Polsce dwa gatunki tego zwierzęcia, a więc kunę domową i kunę leśną. Kuna domowa jest w stanie skakać nawet na odległość 3 m, ponadto świetnie radzi sobie ze wspinaniem. Ma dużą, białą plamę na piersi, wyjątkowo ostre zęby oraz sile łapy. Różni się od kuny leśnej plamką, gdyż ta ma ją w kolorze żółtym, a jest ona zlokalizowana między przednimi łapkami. Są to zwierzęta nocne, a w ciągu dnia raczej trudno je spotkać. Kuna domowa jest niechcianym lokatorem, który pojawia się na strychach domu, w garażach oraz samochodach. Zwierzęta te dożywają do aż 8-10 lat. W przypadku zauważenia śladów obecności tego szkodnika warto od razu podąć odpowiednie kroki. Ssaki te są w stanie spowodować ogromne szkody, zarówno w domu, jak i w kuny pod maską samochodu.

Dlaczego kuny niszczą pojazdy?
Gdy kot wejdzie pod maskę samochodu, nie musimy obawiać się uszkodzenia kabli i innych części, inaczej sprawa wygląda w przypadku kuny. Zwierzęta te bardzo często zmieniają miejsce swojego bytowania. Nie przywiązują się na stałe do jednej lokalizacji, ale zmieniają ją nawet co parę dni. W lokum, które opuszczają, pozostawiają natomiast istotną informację dla innego przedstawiciela swojego gatunku. Jest nią oczywiście zapach. Ulatnia się on z elementów dotkniętych przez ssaka dopiero po kilku miesiącach. Dlaczego kuna gryzie kable? Głównym winowajcą jest więc zapach pozostawiony przez innego osobnika, to on wywołuje u zwierzęcia chęć niszczenia wszystkiego, co go otacza. Zaczyna wówczas niszczyć kable, jak i inne elementy, które można przeżyć. Narażone są więc w szczególności miękkie tworzywa i gumy, z których to wykonane są przewody obecne pod maską każdego pojazdu.
Jakie szkody mogą spowodować w samochodzie te zwierzęta?
Lista awarii do jakich może dojść przez obecność szkodnika w pojeździe jest niestety długa. Zazwyczaj są to usterki wynikające z przegryzionych kabli i wszelkich przewodów znajdujących się w komorze silnika auta. Musimy więc liczyć się z takimi możliwymi uszkodzeniami jak:
- zniszczone przewody wysokiego napięcia,
- gumowe elementy układu dolotowego,
- elementy układu doładowania,
- wężyki paliwowe
- i wiele innych.
Wiele zależy od danego modelu pojazdu, rodzaju silnika, ilości wolnej przestrzeni pod maską, czasu wykrycia obecności szkodnika, jak i to, czy przewody zostały wcześniej zabezpieczone. Jeśli chodzi o uszkodzenia spowodowane przez tych nieproszonych gości, to są one dosyć specyficzne. A ślady kuny na samochodzie to:
- odór odchodów zwierzęcych,
- ślady sierści oraz zadrapań,
- trójkątne ślady ugryzień,
- zniszczone poszycie wygłuszające,
- trudności z uruchomieniem silnika,
- spory wyciek płynu hamulcowego (plama pod autem).

W jaki sposób rozpoznać, że kuny bywają w samochodzie?
Chcąc uniknąć niebezpiecznej awarii w następstwie uszkodzonych przewodów, ważne jest to, aby jak najszybciej wykryć pojawienie się szkodnika pod maską pojazdu. Najczęściej ssaki te pojawiają się w nowych modelach samochodów. Jeżeli komora silnika naszego auta jest czysta, to nie powinniśmy mieć żadnych trudności z wytropieniem intruza. Ślady kuny na samochodzie są dosyć wyraźne i łatwo je rozpoznać. Są to przede wszystkim odbite ślady łapek na plastikowych osłonach, jak i pozostawione kawałki jedzenia (skorupy jaj, owoce, kawałek wędliny, sucha bułka, czy też padlina). Sygnały te świadczą o tym, iż drapieżnik przebywał pod maską. Wtedy w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić stan przewodów i uszczelek.
Czego nie lubi kuna?
Na te zwierzęta działają odpychająco pewne zapachy. Zapachy, jakich kuny nie lubią w szczególności to: zapach rozbitych jaj, sierści psa lub kota, chloru w środkach dezynfekujących, kostek toaletowych, octu czy rośliny o nazwie plektrantus psi. Chcąc pozbyć się kun z pojazdu, można sięgnąć po właśnie te zapachy, a w razie konieczności sięgnąć po profesjonalne odstraszacze tych szkodników.
Domowe sposoby zabezpieczenia samochodu
Domowe sposoby na kuny w samochodzie to proste metody, jednak nie wszystkie z nich mogą okazać się w pełni skuteczne.
1. Rozbite jajka
Kuna domowe jest niezwykle wyczulona na zapachy, właśnie dlatego pozostawienie w miejscu jej przebywania rozbitych jaj, może być dobrym sposobem na jej odstraszenie. W przypadku wybrania tej metody musimy pamiętać, ani nigdy nie dotykać jajek bez rękawiczek ochronnych. Zwierzę od razu wyczułoby zapach człowieka.
2. Sierść psa lub kota
Co odstrasza kuny od samochodu? Wiele osób twierdzi, że jest to sierść psa czy kota. Zwierzę obawia się swoich naturalnych wrogów, przez co nie zbliży się do auta, jeśli wyczuje ich zapach. Dobrze jest regularnie umieszczać nowe porcje sierści, na przykład w woreczkach. Dzięki temu zapach ten będzie cały czas intensywny. Niestety zdarza się, że szkodnik z czasem przyzwyczaja się do zapachów i zaczyna je ignorować.
3. Roślina plektrantus psi
Kolejny polecany sposób na kuny to sięgnięcie po roślinę o nazwie plektrantus psi. Jej zapas jest dla nas bardzo przyjemny, jednakże jest w stanie odstraszyć wiele szkodników, a w tym właśnie kuny. To bylina należąca do rodziny jasnotowatych. Wydziela intensywny, ziołowy zapach, który jest często kojarzony z oregano. Ma fioletowoniebieskie kwiaty i srebrzystozielone liście. Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, a także żyzną i luźną ziemię. To bezpieczny i prosty sposób na kuny, który jest przy tym ekologiczny.
4. Kostka domestos na kuny
Jak zabezpieczyć samochód przed kunami, aby nie wyrządziły w nim szkód? Przydać nam się może także niepozorna kostka toaletowa. Ma ona bardzo silny zapach, a substancje w niej zawarte drażnią nos kuny i skutecznie ochraniają pojazd. Taką kostkę należy umieścić pod maską, tak aby nie przemieściła się ona do ruchomych części silnika. A jaki zapach kostki wc na kuny wybrać? Najlepsze będą kostki o bardzo intensywnym, na przykład cytrusowym zapachu. Istotna jest też jej regularna wymiana.
5. Ocet na kuny
A jak odstraszyć kunę od samochodu, który znajduje się w garażu? Można w tym celu zastosować ocet. Warto wymyć garaż i wszelkie miejsca bytowania drapieżnika roztworem octu z wodą. Ocen ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze oraz zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów. Nieprzyjemny zapach skutecznie odstrasza szkodniki.

Jak odstraszyć kuny od samochodu, sięgają po profesjonalne środki?
Jeśli domowe metody zawiodły, wówczas będziemy zmuszeni do skorzystania z bardziej profesjonalnych metod. Kuny to zwierzęta sprytne, które wypracowują też coraz nowsze mechanizmy obronne. Domowe metody mogą więc okazać się więc w ich przypadku nie zawsze skuteczne. Niekiedy, aby je przegonić, należy wypróbować wiele różnych sposobów. Na rynku dostępne są takie produkty do walki z nimi, jak:
1. Odstraszacze ultradźwiękowe
Tego typu urządzenia emitują fale ultradźwiękowe o częstotliwości ok. 23 kHz, które dla człowieka są niesłyszalne, jednak dla zwierząt są bardzo nieprzyjemne (odbierają dźwięki o znacznie wyższej częstotliwości). Jak dotąd nie wiadomo, że dyskomfort u zwierząt jest spowodowany samym rodzajem dźwięku czy też jego głośnością. Sprzęt ten skutecznie odstrasza kuny z miejsca ich bytowania. Może być zasilany bateriami, czy też energią z akumulatora. Co ważne, nie stanowi on zagrożenia dla akumulatora, gdyż nie pobiera dużo energii, nie ma więc mowy o jego możliwym rozładowaniu. Pamiętajmy tylko, że drapieżniki mogą przyzwyczaić się do dźwięków, przez co po pewnym czasie przestaną one działać na nie odstraszająco. Wybierając odstraszacz ultradźwiękowy na kuny, trzeba zwrócić uwagę na takie parametry, jak:
- odporność na warunki zewnętrzne- produkty do używania w samochodzie muszą być odporne na różnice temperatur, ponadto powinny mieć szczelną obudową, chroniącą je przed wilgocią i kurzem. Takie sprzęty są zazwyczaj wodoszczelne,
- miejsce montażu- musi być dobrane w zależności od przestrzeni, w jakiej pojawiają się intruzi,
- jakość wykonania- takie odstraszacze powinny być wykonane z odpornych i wytrzymałych materiałów o wysokiej jakości. Polecane są zwłaszcza modele od renomowanych i zaufanych producentów, które posłużą nam przez wiele lat,
- rodzaj zasilania- odstraszacze mogą być zasilane z sieci elektrycznej czy też podpięte do akumulatora.
2. Preparaty zapachowe
Jak pozbyć się kuny z samochodu? Z pomocą przychodzą nam także spraye zapachowe. Znajdują one zastosowanie w podwoziu auta, ale też w komorze silnika. Wystarczy zaaplikować taki produkt na elementy izolacyjne instalacji elektrycznej, które dzięki większej absorpcji na dłużej zachowają zapach pod komorą silnika. Preparaty te zawierają w sobie silnie działająca substancję, której zapach bardzo drażni nozdrza zwierząt. Jest dla nich nieprzyjemny i działa w sposób odstraszający. Co ważne, po pewnym czasie ulega on ulotnieniu się. Producenci sprayów deklarują, że są one w stanie skuteczne ochraniać pojazdy przed kunami do około 2 tygodni.
3. Płytki rażące na kuny
Innym sposobem na kuny w samochodzie są płytki rażące prądem. Jest to brutalne rozwiązanie, jednak daje pożądane efekty. Metalowe tabliczki należy zamontować w kilku miejscach pod maską samochodową, po czym podłączyć do akumulatora. Kiedy kuna wejdzie na taką płytkę, wówczas zostanie porażona prądem.
4. Pułapka na kuny
Kunę możemy też postarać się złapać do specjalnej żywołapki. W ten sposób nie zrobimy zwierzęciu krzywdy. Musimy jednak pamiętać, aby wywieźć je na tyle daleko, aby szkodnik nie powrócił. Ssaka można zwabić na przykład chlebem z miodem. Złapane zwierzę powinno być wywieziona co najmniej 10 km od domu i wypuszczone na wolność.
Nie istnieje jeden najskuteczniejszy sposób na kuny. Warto wypróbować różnych metod, aby pozbyć się szkodnika ze swojego samochodu.