Dom to miejsce, w którym człowiek może się zrelaksować, uciec od zmartwień, robić to co sprawia mu największą przyjemność. Tylko jak tu odpocząć, gdy w mieszkaniu jest inwazja ćmianek? Czy są sposoby na to, by się ich pozbyć? Czy jesteś pewien, że te małe muszki w domu to akurat ćmianki? Jeśli tak, nie obawiaj się, ten problem da się rozwiązać.
Jak wyglądają ćmianki?
Z pewnością nie są to piękne owady, które każdy chciałby mieć w domu, potocznie mówi się o nich muszki kanałowe. Ćmianki są brązowe, czasem żółtawe lub ciemnoszare. Z wyglądu przypominają małą ćmę, ale nie są z nią spokrewnione. Pochodzą od muchówek. Największa ćma, którą spotkano w Polsce mierzyła 124 mm, ćmianki natomiast mogą osiągnąć maksymalnie 5 mm. Skrzydełka ćmianek są bardziej zaokrąglone. Wspólną cechą ciem i ćmianek jest owłosienie. Obydwa owady mają ciało pokryte włosami. W czasie spoczynku skrzydła ćmianek układają się daszkowato. Na głowie tego owada znajdziemy długie, prążkowane czułka.
Jak wyglądają larwy ćmiankowatych?
Larwy ćmianek, to niezbyt przyjemny widok. Są podłużne, czarne, nieco płaskie, mają około 5 mm długości. Wiją się, wychodząc z odpływów, ich wygląda przez 2 tygodnie pozostaje niezmienny. Po tym czasie, w ciągu jednego do dwóch dni, zaczną się przeistaczać w poczwarkę.
Skąd biorą się ćmianki?
Ćmianki żyją w wilgotnych warunkach w rzekach, kanałach, błocie, mokradłach, gnoju, rozwijają się także na grzybach. Z natury są przystosowane do życia w środowisku człowieka, co oznacza, że mogą znaleźć się w kuchni, czy łazience i bez problemu przeżyć. Materia organiczna to idealna przestrzeń dla rozwoju ćmianek, dlatego będą się one dobrze czuły w kanalizacji, wszelkich nieczystościach i odpływach.
Jak rozwijają się ćmianki?
Choć ćmianki można spotkać praktycznie przez cały rok, to ich cykl rozwojowy jest bardzo krótki. 100 jaj — tyle może złożyć jedna samica, z nich w przeciągu dwóch dni wylęgają się larwy. Po dwóch tygodniach przeistaczają się w poczwarkę, zajmuje im to mniej więcej dwa dni. Jeśli nie mają odpowiednich warunków do życia i rozmnażania się, to umierają. Ilość składanych jaj z pewnością zaostrzy problem związany z pozbyciem się tych niechcianych gości.
Ćmiankowate muszki w domu rodzaje pomieszczeń, w których się znajdują
Tego rodzaju owady żyją, przede wszystkim, nocą. Wielką chmurę tych małych muszek można zauważyć na przykład nad jeziorem. Niestety ćmianki osiadają także w domach, na przykład w takich pomieszczeniach jak:
- Kuchnie — tam mogą znaleźć pożywienie szczególnie w nie mytych naczyniach stojących od jakiegoś czasu w zlewie.
- Łazienki — będą gromadzić się przy odpływach, w rurach kanalizacyjnych, mogą wylatywać z sedesu, umywalki, czy prysznica.
- Piwnice — to świetne miejsce do życia dla ćmianek, głównie ze względu na wysoką wilgotność, a także niekiedy duże ilości kurzu.
Skąd wiemy, że w domu są ćmianki?
Jeśli ostatnimi czasu zauważyłeś w swojej łazience, małe muszki wylatujące z odpływów rur, przypominające z wyglądu malutką ćmę, to najprawdopodobniej masz do czynienia z ćmiankami.
Jak ćmianki dostają się do domu?
Ćmianki zwabiane są przez brud i resztki pokarmu, mogą wlatywać do domu przez okna, szpary, czy wentylatory. Pozostaną na długo, jeżeli znajdą dla siebie idealne warunki do rozwoju. W ciągu dnia możesz ich nie zauważyć, ponieważ swoje życia zaczynają nocą, wtedy są najbardziej aktywne.
Ćmianki gniazdo — czy w Twoim domu jest ich gniazdo?
Ćmianki są przystosowane do życia w warunkach domowych, szczególnie gdy jest wilgotno. Jeśli od dłuższego czasu walczysz z ćmiankami, a mimo to jest ich coraz więcej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z gniazdem. Jeśli chcesz je namierzyć, poczekaj do nocy, następnie odwiedź z latarką każde pomieszczenie w swoim domu, jeśli natrafiłeś na muszki, to najprawdopodobniej tam znajduje się ich gniazdo.
Czy ćmianki gryzą i czy są niebezpieczne?
Ćmianki nie gryzą, mają co prawda ssąco-liżący aparat, ale służy im on wyłącznie do pobierania pokarmu. Mimo to, dla niektórych mogą stanowić niebezpieczeństwo. Należy pamiętać, że ćmianki żyją w takich zakamarkach, w których dochodzi do namnażania się dużej ilości bakterii. Niestety te małe owady mogą przenosić patogeny wywołujące przeróżne choroby. W związku z tym, że ćmianki upodobały sobie rury kanalizacyjne, najczęstszym zjawiskiem jest roznoszenie przez nie bakterii E. coli. W Polsce, oprócz tego, z ćmiankami mogą mieć problemy osoby chorujące na alergię, czy astmę. Rozkładające się ciała ćmianek, działają na skórę i drogi oddechowe niezwykle drażniąco. Za granicą istnieją gatunki tego rodzaju muszek, które mogą zarazić skórną, czy narządową leiszmaniozą oraz trzydniową gorączką. Mimo wszystko, w naszym obszarze geograficznym nie są one szczególnie groźne.
Dlaczego w Twoim domu są ćmianki?
Ćmianki kochają wilgoć i brud, żywią się substancjami organicznymi, a zatem wszelkimi resztkami i zanieczyszczeniami. Pozostawione na wierzchu jedzenie, nieregularne wynoszenie śmieci i nieodkażanie odpływów mogą zachęcić te małe owady do pojawienia się, prędzej czy później w Twoim mieszkaniu.
Dlaczego ćmianki mogą się pojawić w kuchni, czy w łazience?
Zarówno kuchnia, jak i łazienka to pomieszczenia, w których znajdują się odpływy rur. W nich mogą znaleźć się resztki jedzenia lub włosy, które wypadły podczas mycia. Nagromadzone zanieczyszczenia tego rodzaju, tworzą dla ćmianek nie tylko świetne pożywienie, ale także idealne warunki do rozwoju i rozmnażania się. Dlatego to właśnie rury, są perfekcyjnym miejscem do zakładania, przez te małe muszki, swoich gniazd.
Muszki w łazienkach – jak temu zapobiec?
Jeśli nie chcesz mieć małych muszek w łazience, to zadbaj o czystość nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Regularnie czyść odpływy i sedes środkami do tego przeznaczonymi np. domestosem, czy kretem. Przynajmniej raz w tygodniu usuwaj nagromadzone włosy z kratki prysznicowej i dbaj o to, by woda miała swobodny przepływ. Nie doprowadzaj do zapchania odpływu. Środki czyszczące wlewaj także do umywalki, dbaj o czystość kolanka. Ponadto przynajmniej raz w tygodniu sprzątaj całą łazienkę odpowiednimi produktami czyszczącymi. Jeśli w Twojej łazience znajduje się kosz — pamiętaj o jego opróżnianiu.
Ćmiankowate małe czarne muszki w kuchni — jak nie doprowadzić do ich rozwoju
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym przechowuje się żywność. Dlatego pamiętaj, by nie trzymać jedzenia, które może się zepsuć poza lodówką. Oprócz tego często zmywaj naczynia, unikaj pozostawiania ich w zlewie. Resztki, które nagromadziły się po zmywaniu, należy niezwłocznie usunąć. Są one potencjalnym miejscem rozwoju ćmianek. Czyść odpływ od zmywarki, wlewając do niego odpowiedni środek czyszczący. Pamiętaj o wynoszeniu śmieci i sprzątaniu szafki, w której trzymasz na nie pojemnik. Dokładnie przecieraj blaty, tak by ewentualne plamy, szczególnie słodkie, nie zasychały.
Ćmianki jak się pozbyć – domowe sposoby
Ćmianki mogą być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego gdy tylko zauważysz, że ten problem dotyczy Twojego domu, od razu zacznij działać. Istnieją proste, domowe sposoby na ćmianki, spróbuj wymieszać wrzątek z sodą oczyszczoną i octem. Taką mieszanką możesz zalać odpływy i zaczekać na zniszczenie gniazd. Oprócz tego, jeśli masz pod ręką Domestos, to również możesz go wykorzystać.
Jak zwalczyć ćmianki w domu?
Ćmianki to owady trudne do wytępienia, szczególnie jeśli mamy do czynienia z całym gniazdem. Mimo to nie należy się poddawać. Jest wiele sposobów na walkę z tymi szkodnikami, między innymi:
- zalanie wszystkich odpływów w domu wrzątkiem z domestosem lub kretem,
- wyczyszczenie rur specjalną szczotką, która pomoże usunąć gniazda lub pozostałości po resztkach jedzenia,
- użycie odpowiednich, specjalistycznych środków tępiących owady,
- usunięcie gniazda,
- zadbanie o czystość domu.
Preparat na ćmianki — jaki będzie najlepszy?
Na rynku znajdziemy wiele różnych środków na ćmianki. W tym celu z pewnością mogą sprawdzić się:
- Specjalne spraye lub foggery, przeznaczone do spryskiwania wcześniej oczyszczonych, metodą mechaniczną, odpływów. Te produkty występują w formie pianki, dzięki czemu nie spływają od razu do kanalizacji.
- Opryski z koncentratu owadobójczego przeznaczone do rozprowadzania po ścianach zaatakowanego pomieszczenia. W sklepach można znaleźć długo utrzymujące się środki, dzięki czemu walka z problemem będzie dużo bardziej skuteczna.
- Preparaty do szamb posiadające enzymy i kultury różnych bakterii, które pozbędą się zalegającego w rurach tłuszczu i resztek pokarmu. W efekcie ćmianki nie będą miały skąd czerpać pożywienia, a ich gniazda zostaną natychmiast usunięte.
- Środki owadobójcze do zamgławiania pomieszczeń przeznaczone dla dorosłych, latających ćmianek.
Istnieją także firmy specjalizujące się w walce z takimi intruzami. Jeśli próbowałeś już wszystkiego, spróbuj zgłosić się po profesjonalną pomoc w tym zakresie. Szczególnie skuteczna może okazać się metoda ULV. Jest to zabieg polegający na zamgławianiu pomieszczenia w celu usunięcia ćmianek i ich gniazd. Nie należy obawiać się o ewentualne szkody, takie jak odpadanie tynków, ponieważ tego rodzaju walka nie powoduje żadnych szkód.
Czy warto zwalczać ćmianki?
Ćmianki mogą przenosić różnego rodzaju bakterie, dla osób chorujących na alergię, czy astmę mogą być niebezpieczne. Oprócz tego ćmianki nie wyglądają estetycznie i schludnie. Mogą denerwować i wprowadzać w niepokój, szczególnie jeśli ktoś nie lubi owadów. Osoby, dla których ważne jest dbanie o czystość, również mogą denerwować się na widok tych muszek. Dlatego warto je zwalczać, by nie martwić się o higienę i bez obaw móc zapraszać do siebie swoich gości.
Ćmianki szybko się namnażają, nauczyły się egzystować razem z człowiekiem, gromadzą się w rurach i odpływach. Im bardziej wilgotno, im więcej substancji organicznych i ciemnych zakamarków, tym większa szansa na pojawienie się ich w Twoim domu. Walka z tymi intruzami, nie jest szczególnie trudna, lecz może zająć sporo czasu, szczególnie jeśli nie namierzymy ich gniazda. Wtedy, nawet jeżeli uda nam się zabić kilka ćmianek, to w gnieździe dalej będą rozwijać się kolejne. Z tego powodu, w pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć ich miejsce rozwoju.