
Mrówki, czyli nieproszeni, uciążliwi goście, często pojawiają się w naszych domach wraz z początkiem okresu letniego. Na szczęście nie są one niebezpieczne, jednak ich natarczywość potrafi być dosyć denerwująca. Oprócz kuchni, mrówki lubią także wilgoć, dlatego łazienka również jest przez nie często wybierana. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można pożegnać się z niechcianymi lokatorami. Jak skutecznie pozbyć się mrówek z domu? O tym poniżej. Zapraszamy do lektury.
Skąd biorą się mrówki w domu?
Mrówki, pomimo że są symbolem pracowitości, kiedy pojawiają się w domu wzbudzają jedynie poirytowanie i złość. W mieszkaniach pojawiają się głównie ze względu na poszukiwanie pokarmu. Kosze na śmieci, resztki pokarmu, czy też niezabezpieczone pojemniki to raj dla tych małych szkodników. Mrówki tak naprawdę żywią się wszystkim, od cukrów, białek aż do padliny. Do domów oraz mieszkań dostają się wykorzystując wszelkiego rodzaju pęknięcia i szczeliny, np. pod drzwiami, czy w okolicy okien. Mrówki najczęściej zadomawiają się pod podłogą, szukają też miejsc wilgotnych, takich jak okolice odpływów wody. Często również przechodzą od mieszkania do mieszkania, dlatego też zaraz po ich zauważeniu należy zacząć je zwalczać, tak aby uniknąć ich dalszego rozprzestrzeniania.
Mrówki są owadami, które posiadają niezwykłą umiejętność przystosowywania się, co sprawia, że nie są one najłatwiejsze do wytępienia. Nie jest to oczywiście niemożliwe, często jednak wypróbować trzeba kilka sposobów na pozbycie się tych niechcianych lokatorów.

Rodzaje mrówek w domu
W Polsce występuje kilka rodzajów mrówek. Najczęściej spotykane u nas to:
- Faraonki – zazwyczaj to właśnie ten gatunek mrówek faraona można spotkać w naszych domach. Charakteryzują się one brązowymi lub żółtymi korpusami, a ich długość wynosi od 2 do 4 milimetrów. W założonym przez nie gnieździe znaleźć można kilka królowych, a ich proces rozmnażania jest bardzo szybki. Mrówki Faraonki znane są z przemieszczania kanałami, dzięki czemu można je znaleźć nie tylko na parterze, ale również w lokalach zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach.
- Hurtnice – inaczej zwane mrówkami europejskimi. Są większe niż Faraonki, osiągają długość od 4 do 9 milimetrów i są koloru brunatnego. Oprócz pojawiania się w domach i mieszkaniach można je także spotkać w ogrodach.
- Gmachówki – charakteryzują się szczególnym czerwonobrunatnym kolorem i wielkością, mierzą od 5 do 16 milimetrów. Rzadziej pojawiają się w mieszkaniach, głównie zamieszkują drzewa.
Pozostałe spotykane gatunki mrówek to:
- Rudnice – gatunek mrówek, które zwykle mieszkają w lasach.
- Amazonki – są to owady bojowe, których zadaniem jest walka z innymi mrówkami.
Po zauważeniu niechcianych lokatorów warto jest się im przyjrzeć i zakwalifikować do odpowiedniego gatunku. Dzięki temu będzie można dobrać odpowiednie środki, które pozwolą na skuteczną i szybką walkę z tymi owadami.
Równie ważne jest znalezienie kryjówek tych owadów. Należy więc uważnie przyglądać się, gdzie mrówki się kierują. Pamiętać należy o tym, że ich gniazda są zazwyczaj dobrze ukryte. Najczęściej znaleźć je można w podłodze, na ścianie czy też w ramie okiennej. Ich ulubionym pomieszczeniem jest kuchnia, gdzie szukają pożywienia. Oprócz tego znaleźć należy gniazdo, ponieważ tam się rozmnażają.
Mrówki Faraona, czyli malutkie czerwone mrówki w domu
Mrówki Faraona, inaczej zwane faraonkami są dosyć trudnym przeciwnikiem. Z reguły posiadają kilka gniazd, więc zniszczenie jednego nie stanowi dla nich problem, gdyż rozmnażają się w innych. Owady te maja mocne umiejętności przystosowawcze, dlatego też próby ich wytępienia mogą nie należeć do najłatwiejszych.
Fruwające mrówki
Mrówki ze skrzydłami najczęściej pojawiają się w lipcu. Są to hurtnice, precyzyjniej mówiąc osobniki, które zostaną w przyszłości królowymi. Te wszędobylskie owady mają nie więcej niż 5 milimetrów długości i posiadają skrzydła, dzięki którym odróżniają się od pozostałych mrówek. Skrzydła pozwalają hurtnicą na przemieszczanie się na większe odległości, niż mogą to uczynić standardowe robotnice.
Jak wytępić mrówki? Najskuteczniejszym rozwiązaniem, które zapobiega pojawieniu się latających mrówek w mieszkaniu jest zamontowanie moskitier w oknach. Można także wspomóc się domowymi sposobami na mrówki, takimi jak:
- Roztwór gorącej wody z octem i solą – tak przygotowany specyfik pozostawić w oknie, bądź polać te miejsca, w których pojawiają się owady.
- Aceton – mrówki go nienawidzą, jak wyżej można zaaplikować na miejsca, gdzie widuje się owady.
Co ważne fruwające mrówki to na szczęście widok krótki. Po około 4 do 5 dni znikają, gdyż kończy się ich okres godowy i nie maja konieczności dalszej eksploracji.
Czarne mrówki w domu
Mrówki o czarnobrunatnym pancerzu to mrówki darniowe. Są one o wielkości od 3 do 8 milimetrów i stosunkowo rzadko pojawiają się w domach. Jest to gatunek drapieżny, który żywi się padliną. Najliczniejsze są wiosna oraz latem, a zimą zaś znane są z zakładania gniazd w ciepłych budynkach.
Domowe sposoby na pozbycie się mrówek
Mrówki w mieszkaniu potrafią uprzykrzyć życie, dlatego też warto jest znać domowe sposoby na ich pozbycie. Zatem co na mrówki w domu? Oto kilka sposobów, które warto wypróbować w walce z tymi szkodnikami:
- Mydliny – wymieszanie wody z mydłem w butelce z atomizerem pozwala na skuteczne zabicie mrówek.
- Ocet – pozwala na zniszczenie zapachowych śladów, które pozostawiane są przez mrówki i które są ich drogowskazami.
- Woda z cytryną – mrówki nie lubią cytrusów. Umycie podłogi wodą z sokiem z cytryny powinno je skutecznie odstraszyć.
- Olejki eteryczne – podobnie jak woda z sokiem z cytryny, odstraszają owady. Najlepiej użyć olejku cynamonowego, lawendowego lub miętowego.
- Zioła – rozsypane na trasie mrówek świeże zioła również działają odstraszająco. Najskuteczniejszym działaniem charakteryzują się: mięta, lawenda, majeranek, liście pomidorów, czarnego bzu, orzecha, pokrzywa, wrotycz oraz piołun.
- Drożdże – zmieszać należy 100g suchych drożdży ze 100g cukru oraz litrem wody, a następnie tak przygotowaną miksturę należy rozlać do pojemników i ustawić na trasie wędrówek owadów.
Powyższe sposoby warto również zastosować do kuchennych szafek oraz szuflad, tak aby mieć pewność, że skutecznie pozbędziemy się niechcianych lokatorów.
Domowe sposoby na mrówki w domu obejmuje także stworzenie pułapek. Do ich wykonania potrzebne będą wabiki, przykładowo cukier, miód lub żółtko i boraks w proporcji 1:10. Na 10 części wabika przypada jedna część boraksu. Pułapka działa w ten sposób, że mrówki zanosząc pokarm do gniazda zatrują całą znajdującą się tam kolonię. Jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta, lepiej, dla bezpieczeństwa, zrezygnować z używania boraksu.
Domowy sposób na ugryzienie mrówki
Ugryzienie mrówki może być bolesne, a ponadto powodować może obrzęk skóry i nieprzyjemne swędzenie. Najlepiej zadziałać od razu po ugryzieniu, żeby zminimalizować te nieprzyjemne uczucie i jego skutki.
Domowym sposobem na ugryzienie mrówki jest zastosowanie chłodzącego okładu wraz z dodatkiem sody oczyszczonej. Oprócz tego użyć można również maści sterydowej. Jeśli nie ma się akurat pod ręką ani sody, ani maści wystarczy okład z lodu, który znieczuli bolące miejsce na skórze, a także dodatkowo obkurczy on naczynia krwionośne. Spowoduje to, że substancje zawarte w jadzie będą o wiele słabiej przenikać do krwioobiegu.
Czego nie lubią mrówki w domu?
Mrówki nie przepadają za pieprzem, zmielonym ziołowym lub też czarnym oraz zapachem pietruszki. Można więc to wykorzystać i posypać w miejscach, gdzie spotyka się robotnice, a także w gniazdach.
Dodatkowo owady te nie lubią zapachu:
- tymianku,
- mięty,
- czosnku,
- liści pomidorów,
- piołunu,
- lawendy.
Zapobiegawczo można więc obsadzić tymi roślinami ogród lub taras, albo trzymać je na parapecie kuchennego okna tworząc nieprzyjemną dla mrówek barierę.
Mrówki nie lubią także zapachu octu i cytrusów. Oprysk z roztworu wody, octu i soku z cytryny powinien zwalczyć niechcianych gości.
Jak skutecznie pozbyć się mrówek z domu?
Jeśli domowe sposoby nie zdały egzaminu, należy wykorzystać środki chemiczne. Do zwalczania tych owadów można wypróbować:
- granulaty,
- aerozole,
- trutki pokarmowej,
- płynnych środków.
Spray będzie skuteczny w zniszczeniu robotnic, które opuściły gniazdo w poszukiwaniu pożywienia. Dzięki temu rozwiązaniu można skutecznie i szybko ograniczyć ilość szkodników w mieszkaniu. Jest to świetne rozwiązanie w momencie, kiedy owadów jest niewiele. Pozwala ona nawet na całkowite usunięcie mrówek z domu. Aerozole wykorzystuje się również do oprysku trudno dostępnych miejsc, takich jak szczeliny, dziury, pęknięcia oraz otwory.
Jeśli natomiast do czynienia mamy z całym gniazdem, spray może okazać się nie do końca pomocny. W takim wypadku najlepiej jest skorzystać z możliwości trutki pokarmowej lub granulatu, których to działanie jest owadobójcze. Ich działanie jest proste. Mrówki rozprowadzają taką trutkę po swoim gnieździe, karmią nią królową, która znosi jaja. Środki te sprawiają, że larwy stają się bezpłodne i niemożliwym staje się rozmnożenie owadów.
Dodatkowo wykorzystać można skuteczny boraks albo kwas borowy. Mrówki na całe szczęście się na te środki nie uodporniły.
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed mrówkami?
Oprócz wiedzy skąd się biorą mrówki w domu i jak się ich pozbyć warto też zadziałać profilaktycznie i odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie przed tymi denerwującymi owadami. Mrówki, które pojawiają się w domach i mieszkaniach szukają zarówno pożywienia, jak i wygodnych warunków do życia. Ważne jest więc dbanie o czystość i higienę oraz o odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń.
Sprzątanie kuchni każdorazowo po posiłku oraz odpowiednie zabezpieczanie i przechowywanie żywności powinno być na porządku dziennym.
Dodatkowo warto również sprawdzić i uszczelnić okolice drzwi i okien, a także kosza na śmieci. Do samego kosza na śmieci warto jest dodać trochę sody oczyszczonej, której mrówki nie lubią. Tym samym nie będą one zainteresowane resztami pokarmów tam się znajdujących.
Działanie profilaktyczne jest bardzo ważne w przypadku przeprowadzki, kiedy to nie ma się pewności, w jakich warunkach mieszkał poprzedni właściciel. Warto wówczas opryskać wszystkie te miejsca, z których potencjalnie mrówki mogą skorzystać. Przy okazji dobrym pomysłem jest również dokładne odkurzenie i wypranie dywanów.
Częste mycie podłogi, usuwanie na bieżąco resztek jedzenia, mycie naczyń, sztućców i pojemników muszą stać się normą inaczej kuszone resztami jedzenia mrówki będą pojawiały się raz po raz w mieszkaniu.
Jak zlikwidować mrówki w domu – ultradźwięki
Kolejnym sposobem na pozbycie się mrówek z domu jest wykorzystanie możliwości ultradźwięków. Można powiedzieć, że jest to najbardziej humanitarny sposób na pożegnanie się z tymi owadami. Dodatkowo jest to metoda, która jest całkowicie bezpieczna dla dzieci i pozostałych zwierząt. Polega ona na wydawaniu przez specjalne urządzenie dźwięków o konkretnej i odpowiedniej częstotliwości, które działają w sposób odstraszający na mrówki. Urządzenie te wpina się bezpośrednio do kontaktu. Nie zakłóca ono pracy pozostałych urządzeń w domu. Charakteryzuje się niskim poborem prądu, dzięki czemu może działać zarówno w dzień jak i w nocy. Nie jest słyszalne dla ludzi. Pomieszczenie, w którym pracuje urządzenie wykorzystujące ultradźwięki oczyszczone z mrówek zostaje po około 4 do 6 tygodni.
Jak widać plaga mrówek w domu może przytrafić się każdemu, jednak istnieją sposoby na to, aby się przed nią ustrzec. Począwszy od dbania o właściwą higienę i czystość, poprzez domowe środki, aż do specjalistycznych specyfików, wytępiających te nieproszone owady. Z mrówkami w domu można skutecznie walczyć, a walkę tę należy podjąć od momentu, kiedy zauważy się w domu obecność tych owadów. Im szybciej tym lepsze będą efekty. Warto mrówki obserwować, znaleźć ich gniazda i wytępić je stosując środki pomagające w pozbyciu się ich. Wiadomo, że mrówki nie są najłatwiejszym przeciwnikiem, jednak można tę walkę wygrać stosując odpowiednie środki i będąc cierpliwym.