
Pchły w domu to problem, który dotyka nie tylko opiekunów czworonożnych zwierząt. Owady mogą zostać także zawleczone z dworu bez bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem. Zdarza się, że przyniesiemy je do mieszkania po kontakcie z bezdomnym kotem. Długie odnóża bezskrzydłych owadów umożliwiają im wykonywanie gigantycznych skoków. Malutki owad jest w stanie przeskoczyć na odległość nawet jednego metra. Pozwala im to w bardzo prosty sposób rozprzestrzeniać się, by móc żerować na nowych żywicielach. Mimo, że jest to owad żyjący w sierści zwierząt, to może w niektórych sytuacjach gryźć także człowieka. W niniejszym artykule wskazuję na najlepsze sposoby na pchły. Radzę, jak pozbyć się tego szkodliwego osobnika z mieszkania. Opisuję zarówno sposoby domowe, jak i profesjonalne rozwiązania na pchły.
Dlaczego pchła znalazła się w moim mieszkaniu?
Pchła do powszechny, niewielki owad, osiągający długość do 3 milimetrów. To zwierzę niezwykle długo żyjące pośród zwierząt na ziemi. Początkowo, w bardzo odległych czasach, pchły były owadami wyposażonymi w skrzydła. W toku ewolucji utraciły jednak zdolność latania. Rozwinęły tym samym silne odnóża, dzięki którym mogą wykonywać niebywałe skoki. Malutka pchła jest w stanie, wykonując tylko jeden ruch, odskoczyć na odległość odpowiadającą 200 rozmiarom swojego ciała. To odpowiedź na to, dlaczego tak często zwierzęta domowe, które są wyprowadzane na zewnątrz, przynoszą ze sobą tego malutkiego szkodnika. Na początku jednak warto zaznaczyć, że do rodziny owadów Pulicidae zalicza się kilka rodzajów pcheł. Mimo swoich nazw mogą bytować na różnych stworzeniach. Oznacza to, że np. pchła ludzka może pasożytować także na kurze, kocie czy lisie. Podobnie zresztą, jak inne gatunki pcheł. Wśród najczęściej spotykanych rodzajów wyróżnia się:
- pchły ludzkie,
- pchły psie,
- pchły kocie.
Pchła, bez względu na rodzaj, żywi się krwią, z której czerpie wszelkie substancje niezbędne dla jej życia. Bez krwi owad nie jest w stanie się rozmnażać, dlatego znalezienie odpowiedniego żywiciela jest dla pchły kwestią życia albo śmierci. Jako ludzie opracowaliśmy szereg różnych metod pozwalających nam na radzenie sobie z tym zagrożeniem. Pchła jest bowiem nie tylko pasożytem niebezpiecznym dla zwierząt, ale może atakować także człowieka, w tym małe dzieci. Niektóre preparaty na pchły w domu są wyjątkowo skuteczne, dlatego nie warto zwlekać z działaniem, jeśli zauważymy problem w naszym środowisku.
Jak pozbyć się pcheł z domu?
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie owada jest mocny preparat na pchły w domu. Powinien być on używany wtedy, gdy wszystkie inne metody zwalczania i zapobiegania nie przyniosły skutku. Pchła w domu może się bowiem rozmnażać, o ile oczywiście znajdzie stałego żywiciela. Zazwyczaj nie ma z tym większego problemu. Psia i kocia sierść jest idealnym miejscem do rozwoju tego bezskrzydłego owada. Niekiedy może on również przeskakiwać na człowieka i gryźć go po skórze. Pchła w domu to duży problem nie tylko dla zwierząt, ale dla wszystkich domowników. Środek na pchły w domu może być dostępny w różnej formie. Poniżej wskazuję kilka najpopularniejszych.
- Obroża dla psa lub kota. To specjalny produkt, który jest nasączony olejkami eterycznymi. Pchły nie znoszą takich zapachów i unikają kontaktu ze zwierzęciem. Obroża świetnie sprawdza się w kontekście zapobiegania problemu. Odstraszać może nie tylko pchły, ale również i inne owady, np. kleszcze i końskie muchy. Mocna woń odstrasza pchły, ale zazwyczaj po pewnym czasie obroża traci swoje właściwości zapachowe – wówczas należy wymienić ją na inną.
- Spray na pchły i kleszcze. To środek chemiczny, który jest jednym z kolejnych sposobów na to, jak pozbyć się pcheł. To preparat na pchły w domu w formie butelki z dyspenserem. Znakomicie sprawdza się w celu piskania w miejsca bytowania pcheł. Substancja zawarta w preparacie zachęca pchły do przenoszenia trucizny w miejsca, gdzie się gromadzą. To zaś sprawia, że całe skupisko pcheł po niedługim czasie wymiera. Racjonalnie stosowany spray jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Zawsze należy stosować je zgodnie z instrukcją. Większość sprayów nie wolno pod żadnym pozorem psikać na skórę człowieka czy sierść zwierzęcia.
- Emiter ultradźwięków do domu. Odpowiednia częstotliwość dźwięku to kolejny przykład tego czego boją się pchły. Z tego też powodu można zastosować specjalny wkład do kontaktu, który odstrasza pchły z danego pomieszczenia. Emitowane dźwięki są niesłyszalne dla ludzi i zwierząt, wobec czego nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Jedna wtyczka, w zależności od rodzaju produktu, może działać na przestrzeni ok. kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Oznacza to, że wystarcza do ochrony przed pchłami w niewielkim mieszkaniu. W domu jednorodzinnym takie rozwiązanie może nie być skuteczne.
- Krople dla psów lub kotów. To specjalny preparat, który stosuje się wcierając go w sierść zwierzęcia. Niewielka ilość kropli odstrasza potencjalne szkodniki przed skakaniem na ciało zwierzęcia. Nie wolno stosować tego typu kropel polewając nimi psa czy też dawkując w inny, nieracjonalny sposób.
Jak sprawdzić czy są pchły w domu?
Wiesz już, co na pchły w domu może pomóc z tym drażniącym problemem. Jak jednak sprawdzić, czy ciągłe drapanie się psa to problem związany z obecnością małych szkodników w mieszkaniu? No właśnie, na początku należy zwrócić uwagę na zachowanie swojego zwierzęcia, bez znaczenia czy mówimy o psie czy o kocie. Oba te gatunki zwierząt mogą być siedliskiem idealnym dla pcheł. Weźmy jednak na tapet przykład psa. Czworonożny przyjaciel, na którym żerują owady, będzie bardzo często się drapał i gryzł, np. po brzuchu i łapach. Ponadto zauważymy także charakterystyczne zaczerwienienia, które wskazują na ugryzienia pcheł. Dostrzeżenie niewielkich owadów jest trudne, ale nie jest niemożliwe. Mają one wielkość ok. 2-3 milimetrów długości. Zazwyczaj występują grupowo, dlatego śladów po ugryzieniach może być całkiem sporo. Jednym z uniwersalnych, domowych sposobów na sprawdzenie gdzie są pchły, jest zamoczenie sierści zwierzęcia. Pchły, w obawie przed utonięciem, będą ewakuować się ponad lustro wody. Jeśli zauważymy charakterystycznie wyglądającego, żółto-brązowego owada – to znak, że mamy do czynienia z problemem pcheł w mieszkaniu. Niestety, pchły mogą gryźć także człowieka. Jeśli zauważymy u siebie zaczerwienienia w formie punktów na skórze – istnieje ryzyko, że w naszym otoczeniu zadomowiły się te niesympatyczne stworzenia.
Czy pchły są niebezpieczne dla ludzi?
Pchły są niezwykle groźnym owadem, nie tylko dla zwierząt, ale również dla człowieka. Mogą przenosić szereg groźnych chorób odzwierzęcych, w tym także jednostki chorobowe będące zagrożeniem zdrowia i życia ludzi. Jednym z przykładów schorzeń wywołanych aktywnością pcheł jest choroba kociego pazura. To infekcja bakteryjna, którą mogą zarazić się osoby zadrapane przez – najczęściej bardzo młode – koty. Nosicielem bakterii są właśnie pchły. Nieleczona i źle zdiagnozowana choroba może być przyczynkiem do powstawania problemów z powiększonymi węzłami chłonnymi. Pojawia się także ból głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do zaburzeń pracy mózgu, a nawet do zapalenia szpiku kostnego u człowieka. Pchły mogą przenosić także inne choroby. W dawnej historii były odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się dżumy, która doprowadziła do śmierci wielu istnień. Pchły przenoszą także tasiemca, będąc pośrednim żywiciele tego pasożyta. Warto zatem przyłożyć się do tego, aby jak najszybciej wytępić owada z naszego domu.
Jak pozbyć się pcheł u człowieka?
Pchły w domu – jak się ich pozbyć? Pchła ludzka gryzie głównie po kostkach i innych obszarach kończyn. Bytują również na biodrach, w okolicach pasa czy wokół szyi. Pchła wybiera miejsca najbardziej ukrwione, z których łatwo pozyskuje krew. Dla człowieka nie jest to jednak dobra wiadomość. W tego typu miejscach ugryzienia mogą być bolesne. Ponadto swędzą, podobnie jak ukąszenia komara. jak pozbyć się pcheł z domu domowym sposobem? Warto dbać o czystość w mieszkaniu, regularnie odkurzając i myjąc podłogi. Należy stosować środki dezynfekujące, a najlepiej naturalne sposoby biobójcze, takie jak rozgrzana para wodna. Pchły uwielbiają bytować w starych meblach, zaniedbanych zakamarkach i w szczelinach. Nienawidzą zapachu melisy, cytrusów, paczuli czy rozmarynu. Uciekają, jeśli poczują miętę lub eukaliptusa. Czego nie lubią pchły kocie, psie i ludzkie? Zapachu róż, ziemi okrzemkowej i częstego uprzątania podłóg. W przypadku rozległej inwazji pcheł niezbędne może okazać się sięgnięcie po nieco mocniejsze specyfiki chemiczne. Możemy stosować je samodzielnie, albo zawołać ekipę DDD, która oczyści nasze mieszkanie z intruzów.
Czym łagodzić ugryzienia pcheł?
Pchły gryzą, pozostawiając na skórze niewielkie ukąszenia, które przypominają wyglądem dziabnięcia komara. W odróżnieniu od komarzych ukąszeń, ugryzienia pcheł nie generują opuchlizny u osób zdrowych. Alergicy mogą reagować znacznie gorzej na takie sytuacje. Swędzenie może utrzymywać się przez wiele dni. Jeśli zobaczymy ślady ugryzień, to powinniśmy działać szybko. Należy się wykąpać, a ubrania i pościel wyprać w temperaturze pasteryzacji, czyli 60 stopni Celsjusza. Jeśli ukąszenie boli, możesz posmarować punktowo skórę octem jabłkowym lub naparem ze skórki cytrynowej. Innym dobrym sposobem jest soda oczyszczona – na pchły u psa, kota czy człowieka. W przypadku rozległego pogryzienia warto udać się do lekarza lub weterynarza. Sprawdźmy także, czy inni domownicy nie mają podobnego problemu. Bacznie obserwujmy zachowanie swoje oraz swojego czworonożnego przyjaciela. Nieprawidłowości zdrowotne powinny być zgłaszane specjalistom. Mogą one świadczyć o zakażeniu bakteryjnym wywołanym obecnością pcheł.
Jak walczyć z pchłami? Podsumowanie
Pchły mogą być zwalczane sposobami: domowymi, sklepowymi i profesjonalnymi. Jak wytępić pchły z mieszkania? Warto rozpoczynać walkę od środków najmniej szkodliwych, czyli od domowych środków naturalnych. Jeśli inwazja owadów jest poważna, to zastosujmy środki chemiczne, np. w formie sprayu na pchły. Dobrym działaniem zabezpieczającym mogą być generatory ultradźwięków czy obroże dla zwierząt. Czy muchozol działa na pchły? Raczej nie, gdyż jego zastosowanie jest nieco inne.