Jak utrzymać gołębie z dala od naszego balkonu? Poznaj humanitarne metody na odstraszanie ptaków!


Nawet jeżeli należymy do osób, które uwielbiają zwierzęta, wolimy, aby dzikie ptaki trzymały się z dala od naszego balkonu. Spójrzmy prawdzie w oczy, gołębie na balkonie potrafią być prawdziwym utrapieniem. Przenoszą choroby i pozostawiają po sobie trudne do zmycia odchody. Czasami mamy wrażenie, że uwielbiają przebywać dokładnie tam, gdzie byśmy ich nie chcieli. Mimo wszystko nie musimy uciekać się do niehumanitarnych metod, aby odstraszyć nieproszonych gości. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj sposoby na to, jak odstraszyć gołębie z balkonu.

Wypróbuj ultradźwiękowy odstraszacz gołębi

Ptaki podobnie tak jak niektóre ssaki mają świetny zmysł słuchu, który pozwala im usłyszeć dźwięki niesłyszalne ludzkim uchem. Natura wyposażyła je w fantastyczny zmysł słuchu, aby mogły usłyszeć zbliżającego się drapieżnika, jak i inne osobniki z tego samego gatunku, które nawołują z daleka swoich kompanów. Możemy to wykorzystać na naszą korzyść, jeśli skorzystamy z ultradźwiękowego odstraszacza gołębi. To dobry sposób na gołębie, który nie skrzywdzi zwierząt. Ultradźwiękowy odstraszacz gołębi imituje dźwięki wydawane przez drapieżników. Kiedy gołąb usłyszy odgłosy drapieżnika wydobywające się z urządzenia, zacznie omijać twój balkon z daleka.

Pamiętajmy jednak o tym, że taki odstraszacz może nie zadziałać natychmiastowo. Należy konsekwentnie wystawiać urządzenie na balkon przez wiele dni, a czasami nawet tygodni. Po pewnym czasie kiedy ptak zacznie lądować na balkonie, słysząc niepokojące go dźwięki, zacznie kojarzyć, że ten konkretny balkon wiąże się z niebezpieczeństwem. Odstraszacz na gołębie jest skutecznym rozwiązaniem, jednak wymaga cierpliwości.

Sposoby na gołębie na balkonie mogą być także o wiele prostsze

Zainstaluj na swoim balkonie podobiznę drapieżnego ptaka, który będzie odstraszał gołębie przed twoim mieszkaniem. Gołębie są naturalnym pokarmem dla wielu dzikich ptaków, takich jak na przykład sokoły i jastrzębie. Wykorzystaj tę informację na swoją korzyść. Plastikowa figurka orła lub jastrzębia pomoże w odstraszaniu niechcianych gości na twoim balkonie.

Korzystając z tej metody, warto pamiętać o ważnym aspekcie. Ten sposób na gołębie na balkonie zadziała tylko, jeżeli przestawiamy figurkę drapieżnika z miejsca na miejsce. Ptaki są inteligentnymi stworzeniami. Mogą po pewnym czasie zauważyć, że nieruchoma figurka stojąca cały czas w tym samym miejscu nie stanowi zagrożenia.

Jeżeli zorientują się, że nie jest to prawdziwy drapieżnik, wkrótce powrócą na balkon. Skuteczny odstraszacz gołębi to taki, który działa długoterminowo. Dlatego nie zapominajmy o tym, aby nasz drapieżnik od czasu do czasu zmieniał miejsce swojej obserwacji, gdy będzie stał na straży balkonu.

Pomysłowe straszaki na gołębie – wykorzystaj przedmioty odbijające światło

Jeśli chcesz utrzymać gołębie z dala od swojego balkonu niewielkim kosztem, możesz wykorzystać różnorodne powierzchnie odbijające światło. Okazuje się, że sposobów na pozbycie się gołębi z balkonu jest mnóstwo i nie każdy z nich wymaga poczynienia dużych zakupów. Możemy uporać się z tymi szkodnikami, jeżeli znajdziemy dostatecznie duże przedmioty odbijające światło. Ptasie oczy niezbyt dobrze reagują na jasne błyski światła. Kiedy są na nie narażone, stają się zdezorientowane i zaczynają uciekać. Dlatego postawienie przedmiotów odbijających światło na balkonie może być dobrym rozwiązaniem, na to, jak pozbyć się gołębi.

Co należy jednak wykorzystać, aby skutecznie odbijać światło? Możemy skorzystać z wielu metod. Możemy odbijać światło za pośrednictwem małych lusterek, starych płyt CD lub nawet taśmy odbijającej promienie słoneczne. Wszystkie przedmioty, które znajdziemy w domu, mogą nam posłużyć za odstraszacze gołębi, jeżeli dostatecznie dobrze odbijają wiązki promieni słonecznych.

Nie wiesz czym odstraszyć gołębie na balkonie? Zamontuj specjalne kolce!

Chcesz zabezpieczyć barierki i poręcze na swoim balkonie przed gołębiami zostawiającymi cuchnące prezenty? Zminimalizuj miejsce, w którym ptaki będą mogły chronić się na twoim balkonie. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych kolców. Jeżeli będą miały znacznie mniej miejsca do tego, aby siadać na twoim balkonie, wkrótce miejsce to wyda im się niezbyt atrakcyjnym. Najlepiej wykorzystać kolce z tworzywa sztucznego, takiego jak na przykład plastik. Dokładnie zmierz obszar swojego balkonu i sprawdź, jakiej rozpiętości kolców potrzebujesz.

Kolce na gołębie najlepiej instalować na gzymsach. Ponieważ ptaki z czasem mogą nauczyć się, aby omijać miejsca pokryte kolcami i rezydować nieco niżej. Zazwyczaj w zestawach z kolcami można znaleźć specjalny klej, który ułatwi montaż. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wykorzystać gwoździe lub inne materiały łączące. Najważniejsze jest to, aby kolce utrzymywały się na balkonie niezależnie od pogody.

Dowiedz się jak wygonić gołębie z balkonu prostymi sposobami – skorzystaj ze specjalnego zapachu odstraszającego

Możesz nałożyć specjalny żel odstraszający na miejsca, w których przesiadują niechciane ptaki. Jedna tubka żelu odstraszającego gołębie zazwyczaj pozwoli pokryć kilka metrów przestrzeni. Jeżeli masz duży balkon, po prostu kup kilka egzemplarzy. Dzięki specjalnym preparatom nie musisz zastanawiać się nad tym, jakich zapachów nie lubią gołębie. Dedykowany ku temu żel zajmie się robotą za ciebie. Specjalny żel najłatwiej zaaplikować poprzez włożenie go w ręczny wyciskacz do kleju. Możemy nabyć taki sprzęt nawet za 15 złotych. Znacznie ułatwi precyzyjnie aplikowanie środka na balkonie.

Żele odstraszające gołębie są nietoksycznymi substancjami o zapachu nieprzyjemnym dla ptaków. Pozostają lepkie przez wiele tygodni, dlatego nie musimy obawiać się o zmiany pogodowe po naniesieniu żelu. Jest bezbarwny i trudny do zauważenia. Jeżeli gołąb wyląduje nawet na powierzchni pokrytej żelem, zauważy, że jest lepka i po chwili odleci. Substancja ta jest nieszkodliwa dla ptaków, dlatego możemy skorzystać z tej metody bez obaw o skrzywdzenie zwierząt.

Nie wiesz czym odstraszyć gołębie? Zainstaluj zraszacz z wodą, który opryska gołębie lądujące na twoim balkonie

Jeżeli nadal zastanawiasz się nad tym, co zrobić, żeby gołębie nie siadały na balkonie, mamy kolejną ciekawą propozycję. Kiedy zainstalujemy zraszacz aktywowany ruchem na naszym balkonie, za każdym razem, gdy gołębie zjawią się na miejscu, będą musiały liczyć się z nieprzyjemną kąpielą. Ptaki są inteligentnymi stworzeniami i z czasem zrozumieją, że jest to balkon, którego po prostu trzeba unikać. Jeśli chcesz wiedzieć jak odstraszyć gołębie z parapetu i okolic balkonu, koniecznie wypróbuj takie urządzenie. Czujniki niektórych zraszaczy na wodę są w stanie wykryć ruch nawet z odległości 10 metrów.

Czym odstraszyć gołębie z balkonu? Zamontuj sznurki odporne na opady atmosferyczne!

Sznurek odporny na opady atmosferyczne jest kolejnym sposobem na to, aby odstraszyć gołębie od grzędowania w pobliżu naszego balkonu. Cienkie sznurki rozpięte wokół miejsc, w których zazwyczaj przesiadują gołębie, nie wyrządza im krzywdy i sprawią, że nie będą miały zbyt wiele miejsca do odpoczywania w okolicy. Jak działają takie sznurki? To proste. Gołębie będą próbowały wylądować na cienkim sznurku, po czym stracą równowagę i zeskoczą z niego. Po kilku takich próbach powinny odlecieć z balkonu.

Jeżeli wybierzemy taką metodę, pamiętajmy o tym, że powinniśmy postawić na sznurki, które są odporne na warunki atmosferyczne. W przeciwnym wypadku będziemy musieli często wymieniać nasz odstraszacz na gołębie. Najlepszym sposobem montażu będzie zainstalowanie sznurków centymetr nad powierzchnią, nad którą zazwyczaj siadają gołębie. W ten sposób stracą równowagę za każdym razem, gdy będą próbowały tam wylądować.

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Wyeliminuj źródło pożywienia, do którego przylatują

Zastanawiając się nad tym, jak skutecznie odstraszyć gołębie musimy pamiętać, że czasami sami nieświadomie zapraszamy je do naszego domu. Jeżeli ptaki często rezydują na naszym balkonie lub w ogrodzie, upewnijmy się, że nie zostawiamy dla nich pożywienia, które mogą poskubać pod naszą nieobecność. Obecność pożywienia w okolicy naszego domu będzie silną motywacją ku temu, aby ptaki regularnie wracały. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby wyeliminować resztki żywności z okolicy, zanim zainwestujemy pieniądze w drogie sprzęty do odstraszania ptaków. Może się okazać, że nawet nie będą nam potrzebne.

Ptaki te szczególnie przepadają za różnymi nasionami, owocami, fasolą, a także żywymi robakami, takimi jak dżdżownice i mniejsze owady. Niestety czasami w środowisku miejskim gołębie stają się padlinożercami. Dlatego niektóre z nich z braku pożywienia gromadzą się wokół śmieci pozostawionych przez ludzi. Jeżeli wyeliminujemy wszystkie powyższe przekąski, które mogą wydawać się atrakcyjne dla ptaków, istnieje spora szansa na to, że przestaną przylatywać na nasz balkon.

Jeżeli większość metod nie chce działać, po prostu uszczelnij wszystkie wloty na swój balkon

Gołębie lubią zakładać gniazda wszędzie tam, gdzie mogą schronić się przed niekorzystną temperaturą. Dlatego zakamarki naszych balkonów często wydają się dla nich bardzo atrakcyjnymi miejscami na stworzenia gniazdka. Uniemożliwienie wlotu na balkon będzie prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą na to, aby ptasi goście nie planowali zamieszkania na naszych gzymsach. Balkon możemy zabezpieczyć na wiele różnych sposobów. Większość artykułów niezbędnych do obudowania balkonu znajdziemy w sklepach AGD. Do uszczelnienia niewielkich wlotów można wykorzystać silikonową masę. Z kolei większe przestrzenie najlepiej zabezpieczyć za pośrednictwem jakiejś tkaniny lub specjalnej siatki przeciwko ptakom. 

Dowiedz się, z jakiego powodu gołębie przylatują w okolice twojego domu, a następnie usuń przyczynę

Gołębie należą do ptaków, które chętnie zażywają kąpieli. W szczególności wtedy, gdy mierzą się z wysokimi temperaturami. Jeżeli na naszym balkonie lub pod nim znajdują się naczynia z wodą, w których ptaki mogą zażyć kąpieli, powinniśmy czym prędzej je usunąć. Jeżeli gołębie zorientują się, że mogą wziąć na naszym balkonie prysznic, zaczną tam przylatywać częściej.

Sprawdź także, czy w pobliżu Twojej posesji nie ma rzeczy, które mogą służyć jako kąpielisko dla ptaków. Płytkie pojemniki z wodą przykryte pokrywką lub płytki otwór w podjeździe, w którym tworzą się kałuże, mogą również służyć jako kąpieliska dla gołębi.

Usuń materiały, z których gołębie budują gniazda i pozbądź się ich odchodów

Jest jeszcze jedna rzecz, którą możemy zrobić, aby odstraszyć gołębie z balkonu. Powinniśmy się tym zająć, jeszcze zanim zamontujemy siatkę, użyjemy zraszaczy, czy też zastosujemy inne sposoby na zwalczanie ptaków. Na samym początku powinniśmy pousuwać gniazda gołębi, materiały do budowy gniazd oraz ich odchody. Tym sposobem ptaki nie będą miały po co wracać na nasz balkon, ponieważ wszelkie znajome dla nich ślady znikną.

Podczas usuwania odchodów gołębi powinniśmy nosić maseczkę przeciwpyłową. Ptaki te często żerują na śmieciach i roznoszą wiele chorób. Przed umyciem powierzchni najlepiej jest ją nawilżyć, aby odchody nie pyliły się podczas ścierania. Dobrze jest zminimalizować kontakt z odchodami dzikich ptaków. Możemy wykorzystać wąż ogrodowy lub przenośny zraszacz. Jeżeli sprzątamy odchody z dachu nad balkonem, najlepiej rozłożyć pod nim plandekę lub folię, aby spływające fekalia nie zabrudziły zabudowy. Nie potrzebujemy do tego detergentów. Wystarczy letnia woda z mydłem.

Jak odstraszyć gołębie sąsiada?

Jeżeli gołębie są problemem nie tylko naszym, ale także sąsiadów, oznacza to, że całkiem spore stado terroryzuje okolicę. Warto złożyć się z sąsiadami na pułapki umożliwiające złapanie gołębia. Po wyłapaniu osobników możemy następnie wywieźć je z dala od naszego miejsca zamieszkania, aby nie były w stanie wrócić na naszą posesję. Klatki służące za pułapkę są nieszkodliwe dla ptaka. Może do niej wejść z różnych stron, jednak nie wyjdzie na zewnątrz ze względu na zabudowę z siatki. Pamiętajmy jednak o tym, aby umieścić wewnątrz nieco wody i jedzenia, aby ptaki nie zamęczyły się, zanim wywieziemy je z okolicy.