Jak wyglądają pluskwy i czy ugryzienia są groźne?


Już od czasów starożytnych pluskwy utrudniały społeczeństwu życie. Znane są z infekowania domów, hoteli i innych miejsc, w których ludzie śpią. Z powodu braku dostępnych opcji dezynfekcji w przeszłości, pluskwy nie były uważane za poważny problem. Obecnie są one jednym z najpopularniejszych szkodników domowych, z którymi właściciele domów muszą sobie radzić. W tym artykule omówimy X sposobów, które możesz zastosować w domu, aby pozbyć się pluskiew z materaca i innych zainfekowanych elementów.

Jak wyglądają pluskwy i czy są groźne?

Pluskwy to małe, czerwonobrązowe owady, które wypełzają w nocy, aby żywić się krwią ssaków. Są one owalne, płaskie i brązowe w kolorze z krótkimi antenkami i długością około 4 do 6 milimetrów.

Łóżkowe pluskwy mają przebijające się członki, które przebijają się przez skórę ich żywiciela i wstrzykują ślinę zawierającą antykoagulanty i środki znieczulające, dzięki czemu mogą się pożywiać niezauważone. Po karmieniu przez 5 do 10 minut, wracają do swojej kryjówki. Same ukąszenia nie bolą tak jak ukąszenia innych owadów, ale raczej swędzą lub są odczuwane jako podrażnienie.

W rzadkich przypadkach, ludzie mogą rozwinąć reakcję alergiczną na ukąszenia, która może być genetyczna lub spowodowana przez wcześniejszą ekspozycję na ślinę pluskiew. Może to spowodować obrzęk wokół miejsca ukąszenia, zaczerwienienie lub pęcherze, z których może wyciekać czysty płyn lub krew, w zależności od tego, jak ciężka jest twoja reakcja.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki reakcji po ugryzieniu przez pluskwę, zaleca się, abyś natychmiast udał się do lekarza w celu jak najszybszego leczenia.

Czym śmierdzą pluskwy?

Pluskwy mają wyraźny zapach, który trudno pomylić z czymkolwiek innym. Zapach jest stęchły, jak stare książki lub wilgotna ziemia, może być również opisany jako spleśniały lub kwaśny. Zapach pluskiew można wykryć w szwach i szczelinach materacy, sprężyn, desek i szafek nocnych.

Kto nie chce pozbyć się pluskiew?

Wszyscy chcemy pozbyć się pluskiew, ale niektórzy nie wiedzą o nich podstawowych rzeczy. Pluskwy to małe owady, które żyją w domach, mieszkaniach oraz hotelach na całym świecie. Żywią się krwią zwierząt lub ludzi, zwykle gryzą ludzi w nocy, kiedy śpią. Ich ukąszenia mogą powodować swędzący, czerwony ślad w miejscu, w którym pluskwa Cię ugryzła.

Pluskwy rozprzestrzeniają choroby przez swoją ślinę, przekazując ją od jednej osoby do drugiej, gdy ugryzą lub dzieląc się z kimś innym zanieczyszczonym ubraniem lub pościelą (lub nawet po prostu siedząc na kanapie, która była używana przez kogoś, kto miał pluskwy).

CDC/ Donated by the World Health Organization, Geneva, Switzerland.

Gdzie chowają się pluskwy?

Pluskwy to szkodniki, które mogą przysporzyć Ci wiele kłopotów, jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków, aby się ich pozbyć. Jednak może być trudno zlikwidować pluskwy, gdy nie jesteś pewien, gdzie ich szukać. Oto kilka miejsc, które możesz powinieneś sprawdzić, jeśli uważasz, że masz pluskwy w domu.

  • Możesz znaleźć pluskwy w swojej pościeli, szczególnie w materacu i sprężynce. Szukaj pod szwami w materacu, jak również w materiałowych pokrowcach na sprężyny. Poduszki to także miejsce w którym możesz znaleźć pluskwy, dlatego należy dokładnie przeszukać całe łózko z którego korzystasz.
  • Pluskwy można również znaleźć w pobliżu lub wewnątrz mebli, takich jak kanapy i deski rozdzielcze.

Ręczne pozbycie się tych insektów jest trudnym zadaniem

Ręczne pozbycie się pluskiew to trudne zadanie. Wymaga dużo czasu, cierpliwości i wysiłku.

Ale zanim zaczniesz proces, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o nich i ich zachowaniu. Pierwszą rzeczą jest to, że uwielbiają ukrywać się w ciemnych miejscach, więc jeśli chcesz pozbyć się ich tak szybko, jak to możliwe, musisz upewnić się, że cały twój dom został dokładnie wyczyszczony.

Odkurzacz i myjka parowa, pomogą Ci pozbyć się pluskiew z domu. Te urządzenia mogą być używane do zasysania wszelkich jaj pluskw, które pozostają po leczeniu środkami owadobójczymi lub innymi środkami chemicznymi.

Inną rzeczą, którą powinieneś wiedzieć jest to, że pluskwy nie lubią światła – więc jeśli ukrywają się gdzieś wewnątrz domu (np. pod meblami), to najlepiej, jeśli wyłączysz wszystkie światła przed wejściem do pokoju, w którym się ukrywają, co spowoduje, że nie zobaczą, iż ktoś się do nich zbliża.

Pluskwy mogą wrócić w każdej chwili

Jednak nawet jeśli uda Ci się je usunąć, mogą powrócić w każdej chwili. Pluskwy są bardzo małe i trudno je dostrzec, co oznacza, że nawet jeśli się ich pozbędziesz, nowe mogą ukrywać się w twoim łóżku lub meblach i w każdej chwili mogą ponownie zaatakować ten obszar. Mogą one również rozprzestrzeniać się poprzez szwy w kanapach lub krzesłach, które znajdują się w pobliżu łóżek, w których żyły pluskwy.

Polecane domowe sposoby na pozbycie się pluskiew z domu

Istnieje kilka domowych sposobów, które możesz wykorzystać do zabicia pluskiew. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że te domowe środki są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane regularnie i sumiennie. Aby pozbyć się pluskiew w domu, powinieneś wykonać poniższe kroki:

1. Ziemia Okrzemkowa dla eksterminacji pluskiew

Ziemia okrzemkowa jest nietoksycznym, naturalnym insektycydem, który może być używany do zabijania pluskiew przy kontakcie. Składa się ona ze skamieniałych szczątków alg o twardej skorupie zwanych okrzemkami i można ją znaleźć w wielu formach, w tym jako proszek owadobójczy.

Ponieważ pluskwy są przyciągane zarówno do ciepła, jak i do CO2, rozprowadzasz ziemie okrzemkową po swoim domu, posypując nią szczeliny, w których chowają się w ciągu dnia. Ostre krawędzie ziemi okrzemkowej przecinają egzoszkielety pluskiew, gdy się po niej czołgają; powoduje to ich odwodnienie i szybką śmierć, ponieważ nie są w stanie przepoczwarzyć się przez bardzo niski poziom ziemi okrzemkowej, która jest rozsypana wokół miejsca infekcji.

2. Dezynsekcja pluskiew za pomocą taśmy klejącej

Taśma klejąca to kolejne świetne narzędzie do zabijania pluskiew. Możesz jej użyć do zaklejenia wszelkich pęknięć lub dziur w materacu, co pomoże zapobiec wszelkim nowym inwazjom. Jeśli próbujesz metody z użyciem lepkiej pułapki, to taśma działa nawet lepiej niż klej (choć zaleca się, byś używał obu).

Aby zabić pluskwy z taśmą klejącą, po prostu wytnij kilka kawałków taśmy i połóż je wzdłuż spodu ramy materaca. Powinno to uwięzić wszelkie dorosłe owady, które wpełzły tam podczas karmienia się twoją krwią. Ta sama metoda może być stosowana na meblach wykonanych z drewna lub metalu, takich jak komody i stoliki nocne też!

3. Alkohol zabija pluskwy

Pluskwy są notorycznie trudne do zabicia za pomocą środków chemicznych, ale alkohol jest świetnym naturalnym rozpuszczalnikiem, który może pomóc ci pozbyć się pluskiew. Zabija on pluskwy poprzez wysuszenie ich, odwodnienie, uduszenie i usunięcie ich woskowej warstwy zewnętrznej.

Jeśli chcesz użyć alkoholu do zwalczania pluskiew w swoim domu, oto kilka wskazówek:

  • Użyj 99% alkoholu izopropylowego rozcieńczonego wodą w stosunku 1:3 (jedna część alkoholu i trzy części wody). To zabije wszelkie żywe dorosłe lub niedojrzałe stadia owadów, jeśli wejdą z nim w kontakt.
  • Spryskaj wszystkie pęknięcia i szczeliny, w których mogą ukrywać się owady – w tym puste przestrzenie w ścianach – mieszaniną opisaną powyżej przed rozpoczęciem leczenia innych obszarów pokoju. To pomaga zapewnić, że wszystkie etapy cyklu życia zostaną zabite.

4. Soda oczyszczona zabija pluskwy na stałe

Soda oczyszczona jest skutecznym pestycydem. Działa również jako naturalny środek dezynfekujący, grzybobójczy i owadobójczy.

Powodem, dla którego soda oczyszczona zabija pluskwy jest to, że odwadnia insekty i rozpuszcza ich egzoszkielet. Oznacza to, że nie są one w stanie prawidłowo się poruszać, co ostatecznie powoduje ich śmierć. Soda oczyszczona jest również skuteczna przeciwko pchłom, gdy jest stosowana w połączeniu z innymi zabiegami lub samodzielnie.

Jedynym minusem używania sody oczyszczonej jako metody leczenia pluskiew jest to, że może ubrudzić Twoje łóżko, jeśli nie zastosujesz jej poprawnie lub jeśli są jakieś wycieki.

5. Pozbywanie się pluskiew przez wyparzanie ich parą wodną

Tępienie pluskiew obejmuje kilka metod. Jedną z nich jest wypalanie parą wodną. Zabieg rozpoczyna się od usunięcia pościeli z łóżka i umieszczenia jej w szczelnej plastikowej torbie. Torba powinna być umieszczona w innej, większej plastikowej torbie i szczelnie zamknięta. Następnie trzeba będzie ustawić generator pary taki jak parownica lub myjka parowa, która pozwoli wystawić materac na działanie pary przez co najmniej 30 minut w temperaturze 65 stopni Celsjusza.

Po upływie tego czasu należy usunąć z pomieszczenia materac i wszystkie inne meble. Następnie można rozpocząć czyszczenie pokoju, używając środków dezynfekujących i odkurzając w razie potrzeby. Po zakończeniu tego procesu należy umieścić wszystko z powrotem na miejscu i pokryć wszelkie pęknięcia lub dziury w ramach okiennych lub ścianach za pomocą taśmy uszczelniającej silikonu.

6. Usuń pluskwy za pomocą octu w sprayu

Ocet jest naturalnym środkiem dezynfekującym i może być używany do zabijania pluskiew. Jest to również bezpieczna alternatywa dla ostrych środków chemicznych. Wymieszaj równe części białego octu i wody w butelce z rozpylaczem, a następnie dobrze wstrząśnij przed użyciem na materacu lub innych meblach, gdzie znalazłeś ślady pluskiew. Ocet zabije dorosłe pluskwy, jak również ich jaja, co oznacza, że jeśli są jakieś pozostałe jaja po dezynfekcji, to larwy które się wyklują, będą martwe.

7. Generator ozonu

Generatory ozonu są stosunkowo nową metodą zwalczania pluskiew i w niektórych przypadkach okazały się skuteczne. Działają one poprzez tworzenie wysoce toksycznej i śmiertelnej formy tlenu, która zabija pluskwy przy kontakcie, jak również wszelkie jaja lub larwy w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Ponieważ generowany ozon jest tak skoncentrowany, musi być używany z ostrożnością i tylko w miejscach, gdzie ludzie nie będą narażeni na jego działanie przez długi okres czasu.

Jeżeli naturalne domowe sposoby nie działają, może czas postawić na środki chemiczne?

Chemikalia są jednym z najbardziej powszechnych środków kontroli pluskiew. Podczas gdy spraye i proszki mogą być skuteczne w zabijaniu pluskiew, czasami muszą być ponownie zastosowane więcej niż raz, i mogą spowodować pewne szkody w infrastrukturze twojego domu. Najlepszym sposobem na użycie środków chemicznych jest połączenie ich z innymi metodami.

Po pierwsze, należy dokładnie odkurzyć. Odkurzanie usuwa dużą liczbę pluskiew z domu i pomaga przygotować się do ich eliminacji innymi metodami. Powinieneś również rozważyć usunięcie jakiegokolwiek bałaganu z twojej sypialni, ponieważ to ułatwi ci leczenie miejsc, w których pluskwy mogą się ukrywać w ciągu dnia.

Następnie użyj metod opartych na środkach chemicznych, aby zabić pozostałe pluskwy. Możesz użyć sprayów lub proszków do tego celu – jednak te produkty mogą nie być skuteczne, jeśli po odkurzeniu w Twoim domu pozostało jeszcze wiele pluskiew. W takich przypadkach może być lepiej spróbować zabiegów cieplnych zamiast chemicznych – zabiegi cieplne zabijają owady przez odwodnienie ich, tak że w końcu umierają z braku wody wewnątrz ich ciał.

Co robić po dezynfekcji pluskw?

Może upłynąć trochę czasu zanim pluskwy całkowicie opuszczą Twój dom. Zanim upewnisz się, że twoje metody zadziałały, potrzebujesz sprawdzić, że pluskwy nie przeniosły się dalej. Sprawdzaj dokładnie wszystkie miejsca, do których pluskwy mogły się przenieść co 3 dni.

Aby łatwiej dostrzec pluskwy, które przeżyły, umieść taśmę klejącą, która sprawdzi czy jakiekolwiek pluskwy zostały w Twoim domu. Dzięki taśmie upewnisz się, że pluskwy zostały całkowicie usunięte z Twojego lokum.

Content Providers(s): CDC/ Harvard University, Dr. Gary Alpert; Dr. Harold Harlan; Richard Pollack. Photo Credit: Piotr Naskrecki

Jeżeli domowe sposoby na pozbycie się pluskw oraz środki chemiczne nie działają postaw na pomoc profesjonalnego eksterminatora

Chociaż istnieje wiele sposobów, które możesz zrobić, aby pozbyć się pluskiew samodzielnie to czasami istnieje prawdopodobieństwo, że nie będziesz w stanie sobie poradzić z intestacją domowymi sposobami, więc wtedy najlepiej jest wezwać eksterminatora. Profesjonalni eksterminatorzy szkodników domowych, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu oraz profesjonalnemu wyposażeniu w kilku prostych krokach usuną pluskwy z Twojego domu.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na pozbycie się pluskiew jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności i zastosowanie dokładnego procesu. Możesz również skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pozbędzie się pluskiew w mgnieniu oka.

Źródło zdjęcia głównego

Content Providers(s): CDC/ Harvard University, Dr. Gary Alpert; Dr. Harold Harlan; Richard Pollack. Photo Credit: Piotr Naskrecki