Kwiaty na balkon zachodni


Piękny, kwiecisty balkon to marzenie każdego, kto mieszka w bloku. Balkon stanowi namiastkę ogrodu, pozwala odpocząć na świeżym powietrzu, wypić poranną kawę w towarzystwie świergotu ptaków i pachnących kwiatów. Rośliny, które będą zdobić przestrzeń, muszą być dobrane do ustawienia balkonu. Jeżeli jest na stronie zachodniej, trzeba wybrać kwiaty ciepłolubne, które lubią wysoką temperaturę i dużą ilość słońca.

Rośliny na balkon zachodni

Balkon, znajdujący się po zachodniej stronie jest najgorętszy, ponieważ jest nasłoneczniony od godzin popołudniowych aż do późnego wieczora. W takich warunkach temperatura szybko rośnie, dlatego nie wszystkie rośliny będą się na nim dobrze czuły. Aby cieszyć się bujną roślinnością, trzeba wybierać gatunki, które lubią ciepło i długi dzień, nie przeszkadza im duża ilość światła i ciepła przed nocnym odpoczynkiem. Jeżeli zapewnimy roślinom dobre warunki, balkon zachodni może być pięknym miejscem do spędzania wolego czasu. Sprawdzą się na nim takiej gatunki jak: lawenda, datura, aksamitki, pelargonie rabatowe, petunie, surfinie, bratki, werbena ogrodowa, lobelia, jaskry, clematisy, tytoń, dziwaczek jalapa, wieczornik damski czy fuksja.

Jakie pielęgnować rośliny na balkonie zachodnim?

W związku z wysokimi temperaturami, rośliny na balkonie zachodnim trzeba regularnie podlewać, najlepiej rano lub po zachodzie słońca. Jeżeli słońce jest bardzo intensywne, przydarzą się również osłony, które zapewnią rośliną trochę cienia. Ważny jest materiał, z którego zostały wykonane doniczki i skrzynki. Czarne, plastykowe i metalowe pojemniki mogą szybko się nagrzewać, co grozi porażeniem pędów. Dużo lepiej sprawdzą się doniczki drewniane lub ceramiczne. Na balkonie zachodnim występuje silne wiatry, dlatego należy zapewnić rośliną ochronę przed złamaniem.

Clematis- piękne pnącze na balkon zachodni

Clematis, czy podwojnki, to piękne i bardzo ozdobne pnącza, które sprawdzą się na nasłonecznionym balkonie. Mają piękne, długo utrzymujące się kwiaty, a także ozdobne liście i owocostany, a niektóre odmiany pięknie pachną. Mogą osiągnąć wysokość do 3 m. Z powodzeniem można je uprawiać w donicach, mogą piąć się po kratkach czy drabinkach i stanowić osłonę przed wścibskimi sąsiadami. Aby rośliny pięknie wyglądały, trzeba troskliwie o nie dbać. Powinny być posadzone w dość dużym pojemniku, o średnicy minimum 30 cm. Spód należy wyłożyć warstwą drenażu, dzięki czemu korzenie nie będą narażone na gnicie. 

Clematisy na balkonie lubią próchniczą ziemią kwiatową, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH, którą warto wzbogacić wieloskładnikowym nawozem. Ustawiając roślinę na balkonie zachodnim, należy zadbać, aby korzenie znajdowały się w cieniu, a pędy na słońcu. W trakcie pielęgnacji trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ powojniki źle znoszą przesuszenie. Na okres zimy rośliny nie mogą zostać na balkonie Najlepiej przechować je w jasnym pomieszczeniu o temperaturze od 0 do 5 stopni Celsjusza. Clematisy mogą tworzyć piękne kompozycje na balkon słoneczny, które umilą wypoczynek na świeżym powietrzu.

Kwiaty clematisy to idealny pomysł na balkon zachodni

Pelargonie – popularne rośliny na balkon zachodni

Pelargonie to jedne z najbardziej popularnych roślin na balkon całoroczny. Występują w wielu kolorach, a ich piękne, okazałe kwiaty zawsze budzą zachwyt. Pelargonie można posadzić na balkonie już w maju, kiedy tylko temperatura przekroczy wartości dwucyfrowe. Warto umieścić je w dużych skrzynkach lub donicach, ponieważ rośliny wymagają dużej przestrzeni. Na spodzie donicy przyda się warstwa drenażu, ziemia powinna być przeznaczona specjalnie do tego gatunku. Pierwsze nawożenie należy wykonać dopiero po kilku tygodniach. Pelargonie należy sadzić zachowując co najmniej 20 cm odstęp.

W sezonie letnim rośliny należy podlewać regularnie, najlepiej rano i wieczorem. Ważne jest systematyczne obrywanie zwiędniętych kwiatów, co stymuluje roślinę szybszego wzrostu. Na zimę pelargonie należy obciąć do wysokości ok.15 cm i przenieść w jasne miejsce o temperaturze 5-10 stopni C. Aby upiększyć balkon, można tworzyć kompozycje pelargonii z innymi kwiatami Doskonale wyglądają w towarzystwie petunii, werbeny, lobelii. Ciekawie wyglądają również same pelargonie, ale w różnych odcieniach, np. czerwone, różowe i fioletowe lub pomarańczowe, żółte i kremowe.

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów nie tylko na balkonach zachodnich

Dziwaczek Jalapa – dziwny kwiat na balkon zachodni

Dziwaczek Jalapa to roślina, która cieszy się coraz większą popularnością. Ma pachnące wieczorem lejkowate kwiaty o różnych barwach. Rośliny mogą być również żółte, pomarańczowe, białe, kremowe, czerwone lub różowe. Nigdy nie wiadomo, jaki kolor rozwinie się z danej rośliny, stąd roślina uważana jest za dziwną. Dziwaczki można wysadzić na balkon już w maju. Trzeba pamiętać, aby sadzić je w odstępie 40- 50 cm, ponieważ rośliny osiągają duże rozmiary. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, należy wzbogacić je kompostem lub nawozem o spowolnionym działaniu. Dziwaczki wieloletnie są łatwe w uprawie, w okresie suszy wymagają obfitego podlewania oraz nawożenia co ok. dwa tygodnie.

Lobelia przylądkowa – delikatne, błękitne kwiaty

Kolejna roślina, która polubi nasłoneczniony balkon zachodni, to lobelia przylądkowa. Ma zachwycające, drobne kwiatki, o intensywnej, błękitnej barwie oraz małe, gładkie liście, osiąga wysokość 10-25 cm. Występują również odmiany o kwiatach białych, różowych lub fioletowych. To roślina jednoroczna, która można sadzić w misach, donicach lub skrzynkach. Podłoże należy wymieszać z wolno działającym nawozem otoczkowanym. Na balon lobelię można wysadzać w połowie maja. Bardzo ważne jest regularne podlewanie, ponieważ roślina źle znosi przesuszenie. Lobelia tworzy piękne kompozycje z pelargoniami i petuniami.

Balkon zachodni, mimo że bardziej wymagający niż inne, również może być piękny i obsypany różnokolorowymi kwiatami. Należy tylko pamiętać, aby wybrać rośliny, które lubią ciepło i słońce, a także skupić się na odpowiedniej pielęgnacji. Jest wiele gatunków, które dobrze będą się czuły w takim miejscu, pozwolą stworzyć na zachodnim balkonie piękny i niepowtarzalny klimat.