Zwalczanie prusaków. Najlepsze domowe sposoby


Karaluch prusak to mały chrząszcz, który żyje w pęknięciach i szczelinach Twojego domu. Można je znaleźć pod zlewami, w szafach i szafkach, za drzwiami, a nawet wewnątrz ram obrazów.

Przyciągają wilgoć i wilgotność, więc obszary z przeciekami wody, przepełnionymi drenami lub toaletami, a nawet po prostu pęknięcia w fundamencie przyciągną tego szkodnika. Ponieważ żyją w takich ciasnych przestrzeniach, może być bardzo trudno pozbyć się ich bez profesjonalnej pomocy.

Karaluchy są jednym z najczęstszych szkodników, z którymi właściciele domów mają do czynienia każdego roku. Pierwszym krokiem w pozbyciu się ich jest zidentyfikowanie, skąd pochodzą. Kiedy już wiesz, gdzie się ukrywają, możesz podjąć kroki, aby wyeliminować ich kryjówki i upewnić się, że nie wrócą!

Karaluch prusak – skąd wychodzą prusaki?

Prusak robak to szkodnik domowy, który można spotkać w wielu domach. Najczęściej występuje w kuchni, ale można go spotkać również w innych pomieszczeniach domu. Karaluch prusak preferuje ciemne, ciepłe miejsca, które są wilgotne. Lubi ukrywać się pod szafkami lub za urządzeniami w kuchniach, więc regularne czyszczenie tych obszarów pomoże zapobiec inwazji tych szkodników. Te szkodniki są przyciągane do resztek jedzenia i innych materiałów organicznych, które są pozostawione leżące na blatach lub podłogach, więc utrzymanie tych obszarów w czystości również pomoże zapobiec inwazji.

Profilaktyka wobec prusaków oraz karaluchów w domu

Karaluchy to jedne z najbardziej odrażających szkodników na świecie. Są obrzydliwe, przenoszą choroby, mają brzydki zapach i sprawiają, że twój dom wygląda na brudny. Jeśli chcesz ich uniknąć, musisz wiedzieć, co je przyciąga, a następnie podjąć kroki w celu usunięcia tych rzeczy.

Utrzymuj czystą kuchnię.

Kiedy utrzymujesz kuchnię w czystości, ograniczasz ilość jedzenia i okruchów pozostawionych dla karaluchów, aby mogły się nimi żywić. To również powstrzyma je przed wejściem do domu w pierwszej kolejności.

Powinieneś:

  • Utrzymywać powierzchnie blatów i podłogi w czystości i porządku, przecierając je regularnie wodą z mydłem lub sodą oczyszczoną.
  • Przechowywać żywność w szczelnych pojemnikach, aby nie przyciągała owadów szukających posiłku (lub co gorsza małych dzieci). Jeśli masz dużo suchych produktów, takich jak makaron czy ryż, przechowuj je w szklanych słoikach zamiast plastikowych torebek – szczelne zamknięcie utrzyma insekty na zewnątrz!
  • Nie zostawiać naczyń z jedzeniem na noc na blacie – jeśli nie ma nic do jedzenia dla karaluchów, znajdą sobie inne miejsce!

Naprawiaj nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia jest hydraulika. Nieszczelne rury, krany i toalety są świetnym źródłem pożywienia dla karaluchów. W rzeczywistości, pojedyncza kapiąca rura może uwolnić wystarczająco dużo wody, aby zapewnić pożywienie dla setek karaluchów każdego dnia. Innym powodem, dla którego powinieneś być czujny na wycieki hydrauliczne jest to, że mogą one powodować szkody w domu i problemy zdrowotne, jeśli pozostawione bez nadzoru w czasie. Naprawianie tych przecieków nie tylko pomoże w utrzymaniu domu wolnym od szkodników, ale także pozwoli zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za wodę w dłuższej perspektywie.

Prawidłowo przechowuj żywność

Okresowo sprawdzaj swój dom pod kątem oznak obecności jaj prusaków. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, pamiętaj, że najskuteczniejszym sposobem na zwalczanie larw prusaków jest zapobieganie ich wykluwaniu w pierwszej kolejności. Jeśli zadbasz o prawidłowe przechowywanie żywności, będzie ona trudniejsza do znalezienia i dostępu dla karaluchów.

Utrzymuj swoją kuchnię w czystości przez cały czas. Sprzątaj po posiłkach szybko, aby żadne okruchy czy resztki nie wylądowały na podłodze, gdzie przyciągną owady takie jak karaluchy i prusaki. Upewnij się, że nie ma nieszczelnych rur, w których może gromadzić się woda i stanowić atrakcyjne miejsce do rozmnażania dla owadów takich jak karaluchy. Jeśli masz odpływy, które mają tendencję do zatykania się łatwo, ponieważ nie są utrzymywane wystarczająco jasno przez standardowe metody odwadniania, spróbuj użyć środków do czyszczenia odpływów regularnie, aby odpady nie gromadziły się z czasem – może to zachęcić szkodniki takie jak gryzonie lub inne szkodniki do życia w pobliżu.

Podnieś karmę dla zwierząt i wodę przed snem.

Następnym krokiem, który musisz zrobić, jest zebranie jedzenia i wody dla zwierząt domowych przed snem. Karaluchy są przyciągane do zapachu karmy dla zwierząt domowych, więc najlepszym sposobem, aby zapobiec ich przybyciu do twojego domu, jest czyszczenie obszaru, w którym twoje zwierzęta jedzą.

  • Oczyść wszystkie powierzchnie przed miejscem, w którym twoje zwierzęta jedzą, w tym podłogi, lady i ściany. Im czystsze są te obszary, tym mniej prawdopodobne, że karaluchy będą do nich przyciągane.
  • Upewnij się, że nie ma żadnych rozlanych płynów ani okruchów na tych powierzchniach, wycierając je codziennie po karmieniu wilgotną szmatką lub gąbką, która została zanurzona w occie zmieszanym z wodą (1 część octu na 3 części wody). To zabije wszelkie bakterie lub zarodniki pleśni na tych powierzchniach, które przyciągałyby prusaki, jak również karaluchy!

Regularnie pozbywaj się śmieci.

Regularne usuwanie śmieci jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać karaluchy z dala. Jeśli zostawisz jedzenie w pobliżu miejsca, w którym żyją, znajdą je i wykorzystają jako źródło pożywienia.

Zawsze powinieneś utrzymywać pojemniki na śmieci w czystości, ale jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chcesz szybko pozbyć się karaluchów. Jeżeli w ich wnętrzu pozostały resztki jedzenia lub jeżeli na ich wierzchu znajdują się resztki, które mogą przyciągnąć szkodniki takie jak muchy i mrówki (co doprowadzi do powstania większej ilości karaluchów), to są duże szanse, że wszelkie owady żyjące w Twoim domu będą starały się jak najlepiej zdobyć jakieś przekąski z Twoich pojemników na śmieci, gdy zobaczą w pobliżu okazję do takich smakowitych przysmaków. Ostatnią rzeczą, którą ktoś potrzebuje jest banda głodnych robali pełzających wokoło szukających czegoś dobrego do jedzenia!

Domowe sposoby na eliminacje prusaków oraz karaluchów

Karaluchy i prusaki są niemile widzianymi gośćmi w każdym domu. Przenoszą zarazki, mogą zanieczyszczać żywność i ogólnie są obrzydliwe. Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się tych szkodników, trafiłeś we właściwe miejsce! Mamy dla Ciebie kilka domowych sposobów na skuteczne pozbycie się karaluchów i prusaków!

Sok cytrusowy

Sok z cytryny, sok pomarańczowy, sok z limonki i sok grejpfrutowy można również stosować w butelce ze spryskiwaczem. Wymieszaj 3 łyżki stołowe każdego z nich z 1 szklanką wody i spryskaj nim karaluchy oraz miejsca z których mogą wychodzić.

Kocimiętka

Możesz użyć kocimiętki w sprayu lub pułapce, aby odstraszyć karaluchy. Kocimiętka jest ziołem, które może być używane do odstraszania karaluchów i innych owadów. Działa najlepiej, gdy jest stosowana jako część zintegrowanego podejścia do zarządzania szkodnikami, które obejmuje kombinację metod, takich jak odkurzanie, uszczelnianie pęknięć i szczelin, stosowanie przynęt, stosowanie sprayów zawierających pozostałości środków owadobójczych itp.

Możesz zrobić swój własny spray mieszając jedną część olejku z kocimiętki z trzema częściami wody. Następnie należy przechowywać tę mieszaninę w butelce z rozpylaczem w celu łatwego zastosowania wokół domu.

Alternatywnie, można użyć suchych liści kocimiętki jako przynęty na płocie, posypując je wokół miejsc, w których są one powszechnie zauważone, takich jak pod szafkami lub za urządzeniami kuchennymi, takimi jak lodówki i piekarniki.

Liście laurowe

Jest to naturalny sposób na pozbycie się karaluchów. Liście laurowe odpychają karaluchy i są bezpieczne do stosowania wokół zwierząt domowych i dzieci. Możesz umieścić liście laurowe w słoiku lub garnku z kilkoma otworami w pokrywie i umieścić to na szczycie szafek kuchennych, aby utrzymać karaluchy od przychodzenia do domu przez szczeliny między szafkami i ścianami.

Liście laurowe są również dobre do utrzymywania mrówek z dala, więc możesz ich używać w połączeniu z innymi metodami, jeśli masz oba problemy na raz.

Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa to drobny proszek powstały ze skamieniałych szczątków okrzemek, glonów o twardej skorupie, które żyją w oceanie. Można ją znaleźć w lokalnym supermarkecie lub sklepie z narzędziami. Jest używana jako środek owadobójczy od wielu lat, a jej skuteczność w walce z karaluchami została wielokrotnie udowodniona zarówno przez badania naukowe.

Ziemia okrzemkowa działa poprzez wcinanie się w ich egzoszkielety, powodując ich odwodnienie i śmierć w czasie. Ponieważ substancja ta jest bardzo delikatna (w rzeczywistości przypomina talk), ważne jest, aby nie wdychać jej podczas stosowania w domu – należy nosić maskę podczas stosowania ziemi okrzemkowej w pomieszczeniach lub na zewnątrz wokół plag karaluchów.

Olejki eteryczne i przyprawy

Olejki eteryczne to skuteczny sposób na odstraszanie karaluchów i prusaków. Można je stosować w dyfuzorze, czyli urządzeniu, które emituje zapach olejków eterycznych do otaczającego go powietrza. Możesz również umieścić kilka kropli ulubionego olejku eterycznego w butelce z rozpylaczem i rozpylić go wokół swojego domu. To sprawi, że będzie ładnie pachnieć, ale co najważniejsze, pomoże utrzymać karaluchy z dala!

Kwas Borowy

Kwas borowy jest środkiem chemicznym, który może być stosowany do zabijania karaluchów. Jest to biały proszek, który można posypać wokół domu, lub zmieszać z wodą i użyć jako spray. Kwas borowy dla karaluchów nie zaszkodzi ludziom lub zwierzętom domowym, ale jest toksyczny dla owadów.

Karaluchy są przyciągane do kwasu borowego ze względu na jego słodki smak, co czyni go idealnym do stosowania w pułapkach. Karaluchy są również przyciągane do kwasu borowego, ponieważ ma on ścierną teksturę, którą lubią się czyścić. Ścieralność substancji podrażnia ich skórę i powoduje, że czyszczą się częściej niż zwykle, w wyniku czego spożywają więcej trucizny niż w przeciwnym razie, gdyby nie były narażone na jej działanie w ten sposób.

Prusak domowy – jak go rozpoznać?

Karaczany prusaki to gatunek karalucha, który ma zazwyczaj brązowy kolor i posiada skrzydła. Są one również znane jako „robaki wodne”, ponieważ mają spłaszczone ciało i potrafią pływać. Prusak robak jest jednym z największych karaluchów domowych, z dorosłymi mierzącymi około 12-15 mm długości.

Podsumowanie

Podsumowując, istnieje wiele sposobów, aby zapobiec karaluchom i płociom przed inwazją w Twoim domu. Poświęcając czas na edukację na temat oznak inwazji i wiedząc, jak je wyeliminować, możesz skutecznie zapobiec przejęciu domu przez te szkodniki.